Logo Polskiego Radia
Print

W Sejmie otwarto wystawę „Twarze Jana Pawła II”

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 07.06.2017 15:46
  • Wystawa "Twarze Jana Pawła II" otwarta w Sejmie. Relacja Michała Fedusio.mp3
Z okazji 18. rocznicy wizyty Jana Pawła II w polskim parlamencie marszałek Sejmu otworzył watykańską wystawę
Foto: matriały prasowe

W Sejmie z okazji 18. rocznicy wizyty Jana Pawła II w polskim parlamencie marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył, po raz pierwszy prezentowaną w Polsce, watykańską wystawę „Twarze Jana Pawła II”. Jej autorką jest Anna Gulak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa prezentuje prace z zakresu rzeźby, grafiki i medalierstwa tej artystki. Są to rzeźby przedstawiające Świętego Jana Pawła II, na co dzień podziwiane w Auli Pawła VI w Watykanie oraz seria portretów papieskich przedstawiających różne oblicza Karola Wojtyły. Na wystawie prezentowany jest także wybity w brązie medal wykonany na zamówienie Watykanu w Roku Jubileuszowym z okazji setnej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II.

Marszałek Sejmu podczas otwarcia ekspozycji podkreślił, że przesłanie papieża-Polaka podczas wizyty w polskim paramencie jest nadal aktualne. „Po latach w murach parlamentu znowu spotykamy się z Ojcem Świętym i jego twarzą. Przybywa do nas i nic nie mówi, milczy i myśli” - mówił Marek Kuchciński. Podkreślił, że „jeśli spojrzymy w twarz Ojca Świętego, wnikamy w samą istotę sztuki, która staje się dialogiem bez słów”.

Minister i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk odczytał list od premier. Beata Szydło w liście podkreśliła, że Jan Paweł II towarzyszył Polsce w drodze do odzyskania wolności. Zaznaczyła, że ważnym zadaniem jest odczytanie głębokiego przesłania Jana Pawła II z 1999 roku, gdy papież-Polak odwiedził polski Sejm. „Zadania, które postawił wówczas przed nami Ojciec Święty, troska o dobro wspólne i postrzeganie władzy jako służby człowiekowi i społeczeństwu, pozostają wciąż etycznym zobowiązaniem, które powinno wytyczać kierunki naszego działania” - napisała premier Szydło.

Autorka wystawy Anna Gulak powiedziała, że jest to wystawa ponad podziałami kulturowymi i politycznymi. „Jan Paweł II jednoczy nie tylko Polaków, ale wszystkie osoby na świecie. Był wielkim dyplomatą i głową Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim był pełnią humanizmu chrześcijańskiego” - zaznaczyła Gulak i przypomniała, że Jan Paweł II był „papieżem dialogu, przebaczenia, miłości i wielkiego cierpienia”.

Z kolei historyk sztuki i dyrektor Muzeum Usniwerstetu Warszawskiego profesor Jerzy Mizołek mówił, że „tylko ktoś, kto jest mistycznie rozmodlony, może namalować czy nakreślić takie obrazy”. Annę Gulak nazwał prawdziwą kapłanką sztuki.

Ekspozycja po raz pierwszy zainaugurowana została w 2011 roku w Watykanie, potem eksponowana była w różnych miastach Włoch. Słowo wstępne do wystawy napisał papież Benedykt XVI. Wizerunkom Jana Pawła II towarzyszą wybrane sentencje z jego nauczania.

Patronat medialny nad watykańską wystawą „Twarze Jana Pawła II” objęło Polskie Radio. Jej patronem honorowym jest marszałek Sejmu.

Wystawa w holu głównym polskiego parlamentu prezentowana będzie do 12 czerwca.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt