Logo Polskiego Radia
Print

"Niepodległa"- obchody setnej rocznicy niepodległości

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 26.05.2017 01:22
Rusza rozpisany na kilka lat program obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku
Wystawa w Sejmie RP poświęcona Józefowi PiłsudskiemuWystawa w Sejmie RP poświęcona Józefowi PiłsudskiemuPAP/Radek Pietruszka

Rząd przyjął uchwałę w tej sprawie. Program, którego budżet wynosi 200 milionów złotych, przygotowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie realizowany w latach 2017-2021 tak, aby objąć wiele rocznicowych wydarzeń, związanych z odradzaniem się polskiej państwowości.

Jan Kowalski, pełniący obowiązku dyrektora Biura Programu Niepodległa, powiedział, że w ramach obchodów będą realizowane projekty wykonywane przez samorządowe instytucje kultury, fundacje i stowarzyszenia. Chodzi o to, jak tłumaczył, by obchody poruszyły całą Polskę. "Założeniem programu jest wspólnotowe świętowanie i bardzo mocno nam zależy, żeby cała Polska, społeczeństwo świętowało, żeby inicjatywy wychodziły z poziomu społeczeństwa, nie tylko z poziomu Warszawy"- mówił.

W programie "Niepodległa" autorzy przewidzieli 39 projektów, tworzonych przez instytucje nadzorowane przez resort. Projekty kulturalne mają być "żywym" upamiętnieniem rocznicy. Będą to wystawy, koncerty, pokazy filmowe, projekty naukowe i ministerialne. Ich zadaniem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Projekt zakłada włączenie obywateli we współtworzenie obchodów. Przewidziano nie tylko wspólne Narodowe Śpiewanie, ale także realizację działań w społecznościach lokalnych.

Celem "Niepodległej" jest również upowszechnianie za granicą wizerunku Polski jako kraju o ukształtowanej tożsamości narodowej, opartej na wolności, poszanowaniu godności i praw człowieka oraz solidarności, a przy tym otwartego, kreatywnego, innowacyjnego i świadomego swojej roli w regionie. Działania w sferze kultury mają otworzyć drogę do udziału w międzynarodowej debacie o wyzwaniach współczesności. Nadzór nad realizacją programu będzie sprawował wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu do spraw Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt