Logo Polskiego Radia
Print

Kościuszko bohaterem narodowym Polski, Litwy i USA

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 12.05.2017 19:25
  • Dyrektor Marcin Łapczyński o obchodach Roku Kościuszki na Litwie.mp3
Instytut Polski w Wilnie, jako pierwsza instytucja w kraju, rozpoczyna obchody Roku Kościuszki na Litwie
Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w WilnieMarcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w WilnieFoto: Joanna Bożerodska

Obchody rozpoczynają się w Kownie, gdzie w uroczystościach wezmą również udział kowieńscy Polacy.

W Kownie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego Instytut we współpracy z Ambasadą RP w Wilnie, Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej oraz Starostwem Dzielnicy Aleksotas w Kownie odbędzie się inauguracja obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.

„Tadeusz Kościuszko jest bohaterem narodowym Polski, Litwy, ale także Białorusi, Stanów Zjednoczonych, Francji, poza tym część swego życia spędził w Szwajcarii. Więc rzeczywiście jest to postać, która łączy kilka narodów” – podkreśla Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie.

Rok 2017 przez Sejm RP został ustanowiony Rokiem Tadeusza Kościuszki. „Podobną inicjatywę w kwietniu tego roku podjął Sejm Litwy. Wzywając do tego, aby również na Litwie obchodzić ten rok. Organizować wydarzenia poświęcone Kościuszce. Bardzo się cieszę, że inicjatywa Instytutu Polskiego w Wilnie jest pierwszą inicjatywą mającą celu upamiętnienia tej postaci na Litwie” – powiedział dyrektor instytutu.

Z Marcinem Łapczyńskim, dyrektorem Instytutu Polskiego w Wilnie rozmawiał Kamil Zalewski.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt