Logo Polskiego Radia
Print

Muzeum Historii Polski prosi o przekazywanie pamiątek

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.04.2017 23:26
  • Muzeum Historii Polski zachęca do przekazywania pamiątek. Muzeum powstaje na Cytadeli Warszawskiej.mp3
Otwarcie budynku jest planowane na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Wizualizacja  Muzeum Historii PolskiWizualizacja Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski zachęca do przekazywania pamiątek. Muzeum powstaje na Cytadeli Warszawskiej. Otwarcie budynku jest planowane na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Odpowiadający między innymi za zbiór pamiątek w Muzeum Łukasz Kubacki, zachęca wszystkich do przekazywania najróżniejszych przedmiotów związanych z historią Polski. Przekazywać można wszystko: dokumenty papierowe, zdjęcia, dokumenty związane z pobytem w obozach jenieckich, koncentracyjnych czy z zesłania. Można podarować przedmioty dnia codziennego, wszystko zostanie opisane, zakonserwowane i trafi albo na wystawę stałą lub wystawy czasowe.
Do tej pory udało się zebrać ponad 21 tysięcy eksponatów. Wśród nich są obiekty wyjątkowo cenne i niezwykle symbolicznie związane z początkami państwa polskiego, jak choćby pień czarnego dębu, wydobyty z rzeki, do której wpadł ponad 900 lat temu. Wśród najstarszych zabytków Muzeum posiada dłubankę, łódź z XI wieku.
Niezwykle ciekawe są obiekty z czasów nowożytnych, między innymi odnalezione na dnie Wisły fragmenty pałacu Kazimierzowskiego, obecnego rektoratu Uniwersytetu Warszawskiego. Są to części fasady, którą zdemontowali Szwedzi po zajęciu Warszawy, i które chcieli wywieźć barkami ze stolicy. Jedna z takich barek zatonęła, a kilka lat temu, te detale zostały wydobyte z rzeki.
Łukasz Kubacki podkreśla, że najwięcej pamiątek, które trafiły do Muzeum Historii Polski, pochodzi z czasów współczesnych. Są to głównie różnego rodzaju dokumenty osobiste, dokumenty z obozów z czasu II wojny światowej, z PRLu, ulotki, zdjęcia, a nawet szafka, w której Zbigniew Romaszewski z żoną ukrywali dokumenty.
Osoby, które chcą przekazać pamiątki do Muzeum Historii Polski kontakt z działem zbiorów znajdą na stronie internetowej www.muzhp.pl.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt