Logo Polskiego Radia
Print

Internetowa platforma Zamku Królewskiego w Warszawie

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 31.03.2017 12:05
  • Katarzyna Reszka, kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.mp3
Platforma ma służyć prezentacji online zdigitalizowanych zbiorów muzealnych, edukacji oraz celom naukowym
Каралеўскі замак у ВаршавеКаралеўскі замак у ВаршавеFoto: pixabay.com/Creative Commons Public Domain CC0.

Powstanie internetowa platforma wiedzy Zamku Królewskiego w Warszawie. Ma ona służyć prezentacji online zdigitalizowanych ponad 9 tys. zbiorów muzealnych, edukacji dzieci i dorosłych oraz celom naukowym.

"Platforma wiedzy Zamku Królewskiego w Warszawie to tytuł projektu pisanego przez zespół powołany w Zamku, którego celem jest zwiększenie zasięgu udostępniania zbiorów placówki w wersji cyfrowej za pomocą internetowej strony, platformy" - mówi kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie Katarzyna Reszka.

Platforma ma składać się z trzech modułów. "Modułu kolekcji służącego prezentacji przepięknie digitalizowanych przez naszych fotografów zbiorów muzealnych oraz modułu naukowego i edukacyjnego służących popularyzacji dziedzictwa kulturalnego przechowywanego w Zamku Królewskim. Moduł naukowy służyłby wysoko wyspecjalizowanym pracownikom innych instytucji badawczych, naukowych, jednostek kulturalnych. Natomiast edukacja byłaby modułem przeznaczonym zarówno dla dzieci - z propozycją lekcji e-learningowych, jak dorosłych - z propozycją ścieżek tematycznych" - opowiada.

Na portalu znajdą się zdigitalizowane zbiory muzealne, czyli zabytki, malarstwo, tkaniny, grafika, rysunki, meble, numizmaty, a także zabytki archeologiczne oraz dokumenty, które na co dzień przechowywane i opracowywane są przez archiwum muzealne, a także Gabinet Heraldyczno-Genealogiczny.

"Digitalizacji poddane są przekrojowe obiekty reprezentujące najlepiej całość dziedzictwa przechowywanego w Zamku Królewskim w Warszawie. Będą to oczywiście obiekty, które dotąd nie zostały zidigitalizowane. Czynności tej poddanych zostanie nieco ponad 4 tys. zabytków i prawie 900 jednostek muzealnych. Zostaną one wzbogacone m.in. o ok. 2 tys. zabytków, które zostały zdigitalizowane do czasu realizacji projektu. Zostaną zaprezentowane na platformie łącznie, co da ponad 9 tys. zbiorów muzealnych udostępnionych online do ponownego wykorzystania, edukacji, kwerend, prac naukowych" - wyjaśnia Katarzyna Reszka.

Jeżeli Zamek Królewski uzyska dofinansowanie ze środków unijnych, prace nad platformą mają potrwać w latach 2018-2020.

Z Katarzyną Reszką, kierownikiem Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt