Logo Polskiego Radia
Print

Wymiana materiałów archiwalnych z Liechtensteinem

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.03.2017 20:11
  • Wymiana materiałów archiwalnych z Księstwem Liechtensteinu.mp3
Zbiór jaki pozyskała strona polska trafi do Archiwum Państwowego w Gdańsku, gdzie zostanie udostępniony
Wymiana materiałów archiwalnych z Księstwem LiechtensteinuWymiana materiałów archiwalnych z Księstwem LiechtensteinuFoto: polskieradio.pl

Wymiana materiałów archiwalnych z Księstwem Liechtensteinu była głównym punktem spotkania pary książęcej Liechtensteinu - księcia regenta Alojzego i księżnej Zofii z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotrem Glińskim. W siedzibie Ministerstwa Kultury podpisano porozumienie o wymianie materiałów archiwalnych, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz w Archiwum Dworskim Książąt von Liechtenstein w Wiedniu.

Profesor Piotr Gliński wyjaśniał, że akta trafiły do obu państw omyłkowo. "W wyniku II wojny światowej i jej następstw w archiwach obu państw znalazły się omyłkowo akta obcej proweniencji, które nie są związane z przechowywanym przez nie zasobem archiwalnym. W tym przypadku mamy do czynienia z jednej strony z fragmentem dawnego archiwum miejskiego Gdańska z XVI-XIX wieku oraz fragmentem Archiwum Dworskiego Książąt Panujących von Liechtenstein, zatem zasadność podjęcia stosownych działań przez służby archiwalne obu państw jest bezdyskusyjna" - mówił minister kultury.

Książę Alojzy Liechtenstein cieszył się, że do wymiany archiwów doszło w roku, kiedy obchodzimy 25. rocznicę bezpośrednich relacji dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. „Po bardzo dobrze rozwijających się relacjach politycznych i gospodarczych cieszy mnie, że jesteśmy w stanie rozpocząć rozwój intensywniejszych stosunków kulturalnych właśnie poprzez wymianę tych archiwaliów. Są one dla nas bardzo ważne, ponieważ jest to świadectwo dziedzictwa przeszłości i istotny element pozwalający nam zrozumieć nie tylko naszą historię, ale też to, dlaczego jesteśmy tu, gdzie obecnie jako Księstwo Lichtenstain” - mówił książę Alojzy Liechtenstein.

Zbiór jaki pozyskała strona polska trafi do Archiwum Państwowego w Gdańsku, gdzie zostanie udostępniony publiczności. Materiały stanowią bezsprzecznie fragment akt gdańskich, wywiezionych w czasie II wojny światowej do ZSRR. Znajdują się tam dokumenty działalności handlowej miasta Gdańska, rachunki z okresu I Rzeczypospolitej, materiały dotyczące Związku Hanzeatyckiego i uczestnictwa w nim miasta Gdańska. O ich przynależności do tegoż archiwum świadczy nie tylko treść dokumentów, lecz także dawne inwentarze oraz podpisy pisarzy, rajców i burmistrzów ówczesnego Gdańska. Wśród nich pojawiają się tak znaczące w historii miasta i kraju nazwiska jak Jan Heweliusz, Walenty von Bodeck, Wincenty Fabricius.

IAR/hoPrint
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt