Logo Polskiego Radia
Print

Konkurs "Piórko 2017" także dla polonijnych twórców

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.03.2017 15:30
  • Zaproszenie do udziału w konkursie Piórko 2017.mp3
Po raz trzeci debiutujący pisarze oraz ilustratorzy mogą wziąć udziału w konkursie „Piórko 2017”
Plakat promujący konkursPlakat promujący konkursMateriały prasowe

Na laureatów obu kategorii czeka nagroda finansowa – po 100 tys. zł dla każdego zwycięzcy, a także wydanie książki na podstawie wyłonionych prac oraz jej promocja.

– Celem konkursu „Piórko 2017” jest stworzenie wartościowej książki dla dzieci, która trafi do jak największej liczby odbiorców – mówi Anetta Jaworska-Rutkowska, koordynatorka konkursu.

W tegorocznej edycji chcemy podkreślić to, na co zwracają uwagę psychologowie, czyli kwestię rozwoju emocjonalnego dziecka dzięki czytaniu. To właśnie sięganie po książki pomaga młodym ludziom rozpoznawać i nazywać uczucia, dobierać sposoby ich wyrażania, ale też radzić sobie z nimi – dodaje.

O nagrody w nim ubiegać się mogą osoby pełnoletnie, których prace literackie lub graficzne nie były nigdy publikowane w druku lub wydawnictwach oznaczonych numerami ISBN lub ISSN. Prace mogą zgłaszać osoby, które uczestniczyły w poprzednich edycjach, ale nie zostały laureatami. W konkursie mogą wziąć również udział osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale zamieszkałe poza granicami kraju.

Zwycięzcy obu etapów – dla pisarzy oraz ilustratorów - otrzymają nagrody w wysokości 100 tys. zł każdy. Oceną prac zajmą się specjalnie powołane do tego Kapituły Nagrody, w których zasiadają osoby związane z literaturą i ilustracją dziecięcą.

W pierwszym etapie teksty o objętości od 20 tys. do 60 tys. znaków można nadsyłać za pośrednictwem strony internetowej www.piorko2017.biedronka.pl do 21 marca br.

- Czytajcie rzeczy lepsze, niż sami piszecie. Taka lektura wywrze zbawienny wpływ na Wasz styl. Sięgajcie po książki, które Was zachwycają, uczcie się, podpatrujcie, bierzcie przykład – radzi Renata Piątkowska, pisarka, członek Kapituły w Kategorii Tekst. - Nie poddawajcie się łatwo, nawet jeśli napisaliście wiele opowiadań i z żadnego nie jesteście zadowoleni - nie oznacza to jeszcze porażki. Porażką byłaby dopiero rezygnacja z pisania. Zapamiętajcie - talent to za mało. Niezbędna jest jeszcze pracowitość, motywacja, upór i to coś, co każe Wam myśleć: "Ja im pokażę!" – dodaje Renata Piątkowska.

Autor najlepszego tekstu, wyłonionego przez Kapitułę Nagrody, zostanie ogłoszony 8 czerwca br. Tego samego dnia wystartuje również drugi etap konkursu skierowany do ilustratorów. Ich zadanie będzie polegało na przygotowaniu ilustracji do nagrodzonej treści. Wyniki drugiego etapu zostaną ogłoszone 24 sierpnia br.

Z Anettą Jaworską-Rutkowską, koordynatorką konkursu "Piórko 2017" rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt