Logo Polskiego Radia
Print

Film "Maria Skłodowska-Curie" na ekranach polskich kin

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 04.03.2017 10:00
  • Film o Marii Skłodowskiej -Curie na ekranach polskich kin.mp3
To międzynarodowa koprodukcja Polski, Niemiec, Francji i Belgii. Film przedstawia historię życia słynnej Noblistki
Kadr z filmu "Maria Skłodowska-Curie"Kadr z filmu "Maria Skłodowska-Curie"Foto: polskieradio.pl

Na ekrany polskich kin wchodzi film "Maria Skłodowska-Curie". To międzynarodowa koprodukcja Polski, Niemiec, Francji i Belgii. Film przedstawia historię słynnej odkrywczyni dwóch pierwiastków od chwili przyznania jej pierwszej Nagrody Nobla, przez tragiczną śmierć jej męża - Pierre’a Curie, próby zdobywania stanowisk na zdominowanych przez mężczyzn Sorbonie i Francuskiej Akademii Nauk; romans z Paulem Langevinem po przyznanie jej drugiej Nagrody Nobla.

Reżyser filmu Francuzka Marie Noelle podkreślała na konferencji prasowej w Warszawie, że zależało jej na pokazaniu ludzkiej twarzy Marii Skłodowskiej-Curie - czułej matki, kochającej żony, kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, która dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała do siebie przekonać zdominowany przez mężczyzn świat nauki.

Odtwórczyni głównej roli Karolina Gruszka powiedziała, że przygotowując się do zagrania polskiej noblistki, przeczytała obszerną korespondencję, która się zachowała i dziennik intymny, który Maria Skłodowska-Curie pisała po śmierci swojego męża.

W filmie występują także Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay, czyli założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki, oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat, zagorzały przeciwnik Marii. Większość zdjęć zrealizowanych zostało w Polsce: w Łodzi, Krakowie i Łebie. Kręcono także w Berlinie, Monachium i Paryżu.

Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 roku obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage". 20 stycznia 2017 roku został uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi - Bavarian Film Awards - za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię.

IAR/ho

Film "Maria Skłodowska-Curie" od dziś na ekranach polskich kin
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt