Logo Polskiego Radia
Print

Rękopis F. Chopina przekazany do muzeum kompozytora

IAR
Dariusz Adamski 01.03.2017 15:38
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zaprezentowało oryginalny zapis nutowy, sporządzony przez polskiego kompozytora
Prezentacja nowo zakupionego rękopisu Ballady g-moll Fryderyka Chopina na konferencji prasowej w 207. rocznicę urodzin kompozytora w Muzeum Fryderyka Chopina w WarszawiePrezentacja nowo zakupionego rękopisu Ballady g-moll Fryderyka Chopina na konferencji prasowej w 207. rocznicę urodzin kompozytora w Muzeum Fryderyka Chopina w WarszawiePAP/Jakub Kamiński

Rękopis - w dniu urodzin Chopina - został oficjalnie przekazany do zbioru. Pod koniec listopada ubiegłego roku cenny autograf zakupił na aukcji w Londynie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Koncernu Naftowego Orlen.

Jak tłumaczy doktor Artur Szklener - Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - moment zakupu rękopisu był bardzo nerwowy. Niewiele brakowało, aby cena aukcyjna przekroczyła maksymalną kwotę za jaką instytut był w stanie kupić dzieło. Doktor Szklener dodaje, że wartość przedmiotów należących do Chopina można porównywać tylko do rękopisów takich twórców jak Mozart, czy Beethoven.

Autograf zawiera zapis trzynastu początkowych taktów Ballady g-moll. Kurator Muzeum Fryderyka Chopina - Maciej Janicki - mówi, że polski kompozytor był prekursorem gatunku ballady instrumentalnej, dlatego to jedno z najcenniejszych dzieł całej XIX-wiecznej literatury muzycznej.

W uroczystości wziął udział również prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński i wicepremier profesor Piotr Gliński, który powiedział, że sfinansowanie zakupu przez koncern i ministerstwo kultury było czymś naturalnym.

Rękopis będzie można zobaczyć w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie na ekspozycji stałej od dzisiaj (01.03) do 20 marca. Później odręczne spisany utwór zostanie poddany pracom konserwatorskim i badawczym. Jego cyfrowa kopia zostanie udostępniona na stronie muzeum.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt