Logo Polskiego Radia
Print

„Najlepsi Polscy Ilustratorzy” - wystawa w Wiedniu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 22.01.2017 17:51
Wystawa w Instytucie Polskim w Wiedniu prezentuje najbardziej interesujące prace młodych polskich ilustratorów
Foto: Instytut Polski w Wiedniu

W Instytucie Polskim w Wiedniu otwarta została wystawa „The Best Polish Illustrators”, prezentująca najbardziej interesujące prace młodego pokolenia polskich ilustratorów. Wystawa przedstawia blisko 40 różnorodnych ilustracji prasowych.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją SLOW, która w grudniu 2016 roku wydała album poświęcony najwybitniejszym polskim ilustratorom młodego pokolenia. W albumie znaleźć można prace 39 najlepszych współczesnych polskich ilustratorów. Podczas wernisażu, w którym udział wzięli liczni przedstawiciele środowiska artystycznego Wiednia, album po raz pierwszy zaprezentowany został w austriackiej stolicy, a sama wystawa jest pierwszą oficjalną wystawą towarzysząca jego promocji.

Podczas wernisażu zgromadzonych gości powitał dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak, który wyraził swoje ogromne zadowolenie z tak dużego zainteresowania wystawą. Dyrektor Sobczak podkreślił, że jest to druga wystawa, prezentowana w nowo zaaranżowanej Galerii Instytutu Polskiego, pierwszą była zorganizowana w listopadzie 2016 roku w ramach Miesiąca Fotografii w Wiedniu wystawa zdjęć młodego polskiego fotografa Marcina Ryczka „Simple World”.

„Pomieszczenia Instytutu poddane zostały gruntownej renowacji, dzięki czemu otwarcie galerii stało się możliwe. Wierzymy, że galeria położona w samym centrum Wiednia, będzie chętnie odwiedzana przez zainteresowanych, a jej drzwi, tak jak drzwi naszego Instytutu pozostają dla Państwa zawsze otwarte” – mówił podczas wernisażu dyrektor Rafał Sobczak.

Jako gość specjalny w otwarciu wystawy wziął również udział Bartosz Klonowski z Fundacji SLOW, który opowiedział o historii projektu „The Best Polish Illustrators”, będącego ciekawym przykładem przedsięwzięcia zrealizowanego na zasadzie crowdfundingu.

„Album z pracami najlepszych polskich ilustratorów prasowych to długie miesiące pracy. To projekt, który dojrzewał od lat.” – usłyszeliśmy od Bartosza Klonowskiego, który zaznaczył, że album prezentuje wyłącznie ilustracje prasowe. Niewykluczone, że w przyszłości Fundacja zmierzy się z wydaniem kolejnego albumu, tym razem ilustracji książkowej.

„Naszym celem jest, by Galeria Instytutu Polskiego prezentowała prace młodych polskich artystów. Prezentowała wspaniałą, polską sztukę współczesną” – powiedział dyrektor Sobczak.

Na zaproszenie dyrektora Rafała Sobczaka, wystawę zwiedzili Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski, Konsul Generalny Aleksander Korybut-Woroniecki oraz prof. Bogusław Dybaś, dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.

Wybór najlepszych ilustracji prasowych można w ramach wystawy „The Best Polish Illustrators” oglądać do 17 lutego 2017 roku.

Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt