Logo Polskiego Radia
Print

Rok Henryka Sienkiewicza w Czechach

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 02.12.2016 10:41
  • Maciej Ruczaj - dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.mp3
Instytut Polski w Pradze przygotował wystawę poświęconą czeskim wątkom w życiu autora „Quo Vadis”
Foto: Flickr.com/Daniel Kruczyński
Foto: Flickr.com/Daniel Kruczyński

„Cały czeski naród przy trumnie wielkiego Polaka” – relacjonowały w 1924 roku czechosłowackie gazety ostatnią „wizytę” Henryka Sienkiewicza w Pradze. W stulecie jego śmierci nad Wełtawą odbywa się seria wydarzeń przypominająca polskiego noblistę.

„To był najbardziej popularny polski pisarz w Czechach, obecny chyba w każdej domowej biblioteczce” – pisze na temat Sienkiewicza opiniotwórczy tygodnik „Echo”. Przypomina o tym wystawa, którą w Czeskiej Akademii Nauk otwarto symbolicznie 15 listopada, poświęcona czeskim wątkom w życiu autora „Quo Vadis”. Pokazuje ona miejsca, które pisarz odwiedzał będąc w Czechach, czeskich tłumaczy jego dzieł, ilustratorów i przyjaciół, a także ostatnią wędrówkę doczesnych szczątków pisarza przez Czechy w 1924 r. „Trumna została wówczas wystawiona na jeden dzień w panteonie Muzeum Narodowego a w jej przywitaniu wzięli udział m.in. minister kultury i przewodniczący parlamentu"– opowiada Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, który przygotował wystawę wraz z Muzeum Narodowym w Kielcach. „Natomiast lokalizacja wystawy w siedzibie Akademii Nauk nawiązuje do estymy, którą cieszył się nasz pisarz już za życia. Był jednym z nielicznych cudzoziemców, którzy otrzymali tytuł członka honorowego tej instytucji”– dodaje Maciej Ruczaj.

1 grudnia w praskim artowym kinie "Oko" odbyła się natomiast „Noc z Henrykiem”, która pisarza przybliżyła młodszej generacji Czechów. „Próbę aktualizacji twórczości Sienkiewicza podjęliśmy z grupą młodych grafików czeskich, którzy wzięli udział w konkursie "Henryk w komiksie” – mówi Maciej Ruczaj. Rezultaty – komiksy zainspirowane dziełami i życiorysem Sienkiewicza – prezentuje wystawa pod tym właśnie tytułem, której kuratorami byli najwybitniejsi czescy i polscy teoretycy komiksu Pavel Kořínek Tomas Prokůpek i Wojciech Birek. Wystawę wzbogaciły również starsze czeskie komiksy nawiązujące do dzieł Sienkiewicza.

Z Maciejem Ruczajem - dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt