Logo Polskiego Radia
Print

Ważne inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 25.11.2016 17:13
  • Rafał Sobczak - dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.mp3
Dyrektor Rafał Sobczak otworzył wystawę „Jan Karski, człowiek wolności” na Uniwersytecie w Salzburgu
Rafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w WiedniuRafał Sobczak, dyrektor Instytutu Polskiego w WiedniuFoto: msz.gov.pl

Wystawa „Jan Karski, człowiek wolności” przygotowana została przez Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z Muzeum Historii Polski, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz Fundacją Edukacyjną Jana Karskiego. Wystawa prezentuje najważniejsze fakty z życia Jana Karskiego i pozwala bliżej poznać historyczną rolę polskiego emisariusza.

– Gdy myślimy dzisiaj o Janie Karskim widzimy w nim nie tylko polskiego oficera i kuriera Armii Krajowej, ale także wielkiego humanistę, polskiego patriotę oraz jednego z najważniejszych świadków Holocaustu. Jan Karski należy do ponad 6 tysięcy bohaterskich Polaków, którym Instytut Jad Waszem przyznał tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" – zaznaczył podczas otwarcia dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

– Przykład Jana Karskiego przypomina nam, że powinniśmy być odpowiedzialni wobec bliźnich. Nie powinniśmy przymykać oczu na niesprawiedliwość, a solidarnie interweniować, gdy inni znajdują się w niebezpieczeństwie – niezależnie od wyznawanej religii, przynależności do określonej rasy, czy narodowości. Przykład Karskiego jest dla nas przestrogą, a jednocześnie nadzieją na sprawiedliwy świat. Przywraca wiarę w człowieczeństwo. Jednocześnie postawa Jana Karskiego symbolizuje ludzi dobrej woli, gotowych poświęcić się dla ratowania innych – podkreślał dyrektor Rafał Sobczak.

Wyjątkowym gościem uroczystości w Salzburgu był Marco Feingold, 104-letni świadek czasów II wojny światowej, były więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Neuengamme, Dachau i Buchenwaldzie.

Ważną inicjatywą Instytutu Polskiego w Wiedniu było także zorganizowanie debaty na temat roli kultury w kształtowaniu tożsamości Grupy Wyszehradzkiej oraz Koncert „V4“.

- Roczny okres polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, zapoczątkowany w lipcu 2016, stanowi z pewnością dobrą okazję do tego, aby bliżej przyjrzeć się nie tylko współpracy politycznej państw naszego regionu, ale także historycznym korzeniom współpracy państw wyszehradzkich oraz ich kulturowym powiązaniom. To doskonały czas by zastanowić się również nad tym, jak współpraca w ramach V4 wyglądać będzie w przyszłości - zaznaczył dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Rafał Sobczak.

- Cieszę się, że na początku pełnienia funkcji dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu miałem przyjemność zorganizować już wydarzenia w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. V4 dzięki działaniom polskiej dyplomacji stała się widoczną i ważną marką w ramach Unii Europejskiej oraz NATO. Wspólne kulturowe korzenie mogą tylko naszą współpracę jeszcze bardziej wzmocnić - ocenił Rafał Sobczak. Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej potrwa do końca czerwca 2017, a tematyka współpracy V4 obecne będzie w kolejnych projektach Instytutu Polskiego w Wiedniu w 2017 roku.

Z Rafałem Sobczakiem, dyrektorem Instytutu Polskiego w Wiedniu, rozmawiała Halina Ostas.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt