Logo Polskiego Radia
Print

W Paryżu prezentacja Łodzi na Expo 2022

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.11.2016 18:58
  • Prezentacja Łodzi na Expo 2022 w Paryżu.mp3
Minister Piotr Gliński: to miasto godne wyzwań XXI w., ośrodek nowych idei, otwarte na świat centrum kultury
Minister Piotr Gliński zgłasza kandydaturę Łodzi jako organizatora Expo 2022 Minister Piotr Gliński zgłasza kandydaturę Łodzi jako organizatora Expo 2022 Foto: msz.gov.pl

- Pragniemy, by Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na świat centrum kultury - mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.

- Polska leży w sercu Europy. Od ponad tysiąca lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na religijnych i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych - mówił Gliński, który przedstawił Łódź na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu. Tematem polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich. Ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".

Wicepremier przypomniał, że Polska, która leży między Wschodem a Zachodem, poznała w XX w. tragedię okupacji, dwóch wielkich wojen, a także boleśnie doświadczyła totalitaryzmu. - To właśnie w Polsce narodziła się Solidarność, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie - mówił Gliński, dodając, że przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem.

- Przemiany, które trwają od 27 lat, są jednak wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata - zaznaczył minister. Wymienił też zalety Polski. - Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm - przekonywał Gliński.

Przypomniał, że Polska podejmowała już wielkie wyzwania, które zrealizowała z powodzeniem.

- Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r. Polska podołała także wielkiemu wyzwaniu - organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył wtedy papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo i profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata - mówił wicepremier.

Dodał też, że polskim sukcesem jest Europejska Stolica Kultury, organizowana w tym roku we Wrocławiu. - Aspekt kultury jest szczególnie ważny, bo jest ona językiem uniwersalnym, zbliża i łączy ludzi. To właśnie w kulturze przenikają się idee, pomysły i wartości. Idea przyjaznego współistnienia różnych nacji i kultur jest w Polsce od wielu wieków szczególnie istotna i w pełni zbieżna z ideą Wystaw Światowych - zaznaczył.

- Jesteśmy otwarci na współpracę i partnerskie współdziałanie. Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i stabilnym, solidnym partnerem dla całego świata. Dowiodła tego wielokrotnie - zapewnił Gliński.

Wicepremier powiedział, że Polska, a wraz nią Europa Środkowa, jest całkowicie przygotowana do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022. - Jesteśmy partnerem godnym zaufania i podołamy oczekiwaniom organizatorów. Chcemy zaprosić wszystkie kraje i miasta do konstruktywnej debaty. Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI w., ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury - powiedział Gliński.

- Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest "City Re: Invented" - zakończył Gliński.

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Ich atrakcją są pawilony przygotowane przez uczestników, np. kraje, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe. W wyborze organizatora wystawy uczestniczą przedstawiciele 169 państw. Ostateczna decyzja dotycząca wystawy Expo w Łodzi ma zapaść pod koniec 2017 r.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt