Logo Polskiego Radia
Print

Listopad w rezydencjach królewskich

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 25.10.2016 18:32
  • Cztery rezydencje królewskie: Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie w listopadzie za darmo dla zwiedzających - o szczegółach, Sylwia Białek (IAR)
Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, Pałac Jana III w Wilanowie i Łazienki Królewskie w listopadzie za darmo
IAR/Krystian Dobuszyński

Przez cały listopad wstęp do tych muzeów będzie bezpłatny. Akcja odbywa się po raz piąty. Dla gości przygotowano dodatkowe atrakcje: nocne zwiedzanie, warsztaty edukacyjne i 700 lekcji muzealnych.

Od 2012 roku w "Darmowym listopadzie" uczestniczyło około miliona osób, w tym 52 tysiące dzieci wzięło udział w zajęciach edukacyjnych. Rok temu rezydencje królewskie odwiedziło w tym najgorszym dla muzeów miesiącu - ponad 250 tysięcy zwiedzających.

Dyrektor Łazienek Królewskich Tadeusz Zielniewicz powiedział, że w przypadku tej rezydencji - akcja sprawdza się doskonale. - Kiedy po raz pierwszy przeprowadziliśmy tę akcję pięć lat temu, w listopadzie mieliśmy dziesięciokrotnie większą publiczność niż zazwyczaj, to jest wielka różnica - mówił dyrektor.

Rok temu obiekty w Łazienkach Królewskich odwiedziło ponad 70 tysięcy gości. - Tymczasem - jak mówił dyrektor - park w okresie jesiennym, gdy wcześnie robi się ciemno, nie ma jeszcze śniegu i często pada nie jest zachęcający do odwiedzenia. Ta akcja, w opinii Tadeusza Zielniewicza, ożywiła Łazienki.

W ubiegłych latach Zamek na Wawelu w listopadzie odwiedziło około 100 tysięcy osób. A to oznacza 3 tysiące zwiedzających dziennie, mówi dyrektor zamku Jan Ostrowski. Dokładnie tyle, ile w najlepszych miesiącach dla sezonu turystycznego. - To jest spore wyzwanie, żeby tyle osób mogło komfortowo zamek zwiedzać i dodatkowo nie robić krzywdy obiektom - mówił dyrektor.

Hasło tegorocznej akcji brzmi "Królowie i sztuka". Rezydencje królewskie zaprezentują swoje kolekcje i wystawy czasowe.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt