Logo Polskiego Radia
Print

List króla Jana Kazimierza trafił na Zamek Królewski

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 23.08.2016 09:38
  • Dokumenty z XVII wieku na Zamku Królewskim.mp3
Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciły się o dwa dokumenty datowane na XVII wiek
Foto: polskieradio.pl

Zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie wzbogaciły się o dwa dokumenty datowane na XVII wiek. Prywatny darczyńca - włoski kolekcjoner i dziennikarz Francesco Bigazzi podarował list króla Jana Kazimierza do kardynała Santa Croce z 12 października 1652 roku oraz wyrok sądu o dobra położone w Wielkim Księstwie Litewskim z czerwca 1636 roku.
Francesco Bigazzi z Polską jest związany od lat 70-tych. W Warszawie pracował jako dziennikarz. Tu też poznał swoją żonę Annę. Dlatego decyzję w sprawie przekazania dokumentów podjął bardzo szybko. "Kiedy przyjechałem do Warszawy jako korespondent, chodziłem po Starym Mieście i widziałem czarną dziurę, bolało mnie serce", powiedział kolekcjoner. Jak mówił, gdy zamek zaczął się odbudowywać, zrozumiał, że Polska się rodzi po raz wtóry. "Więc kiedy w moje ręce trafiły te dokumenty, ta piękna kaligrafia i zobaczyłem, że dotyczą one Polski, od razu pomyślałem, że należy je Polsce zwrócić", dodał Bigazzi. Dokumenty kupił w antykwariacie, ale nie chciał zdradzić gdzie. Jak mówił, nie wiedział dokładnie co kupuje, zobaczył jednak symbol Watykanu i to go zaintrygowało.
Zastępca dyrektora Zamku Królewskiego Ziemowit Koźmiński powiedział, że dokumenty są cenne, zwłaszcza list Jana Kazimierza, który nawiązuje do korespondencji, która już w zbiorach muzealnych jest. Zamek Królewski posiada bowiem korespondencję między królem Janem Kazimierzem a kardynałem Santa Croce datowaną na 4 października 1652 roku. "List który mamy został napisany osiem dni wcześniej niż ten, który otrzymaliśmy, a to wskazuje na zażyłość między tymi osobami", powiedział dyrektor.
Ziemowit Koźmiński podkreślił, że wiele eksponatów trafiło do zamku w latach 70-tych i 80-tych - w okresie jego odbudowy. Teraz takie gesty zdarzają się rzadko "Więcej jest ofert zakupu niż darów, to wskazuje na merkantylizację podejścia do zasobów kulturowych, ale takie są czasy", mówił Ziemowit Koźmiński.
Obydwa dokumenty trafią do zbioru "Dokumenty, listy, akta luźne", w którym znajdują są inne listy królewskie oraz wyroki sądowe z XVI - XVIII dotyczące zarówno terenów Korony, jak i Litwy.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt