Logo Polskiego Radia
Print

Koncerty i wystawy – trwa Festiwal Młodych

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 27.07.2016 16:56
  • Festiwal Młodych w Krakowie.mp3
Blisko 200 wykonawców na 20 scenach - w Krakowie trwa Festiwal Młodych, który towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Piotr Wittman

Koncerty i wystawy – to kulturalne propozycje dla pielgrzymów, którzy przebywają w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży.

Główne kulturalne propozycje dla młodzieży są w programie Festiwalu Młodych, który rozpoczął się we wtorek i potrwa do piątku. Jeszcze w środę przed publicznością, na Bulwarze Wołyńskim wystąpi Paddy Kelly, członek popularnego kilka lat temu zespołu The Kelly Family.


Wśród muzycznych gwiazd jest także włoska zakonnica, s. Cristina Scuccia – zwyciężczyni "Voice of Italy". Jej występ odbędzie się w sobotę na Campusie Misericordiae w Brzegach, w ramach koncertu ekumenicznego Credo in Misericordiam Dei.

Festiwal Młodych rozpoczął się we wtorek i potrwa do piątku. W programie znalazło się 250 wydarzeń. „To nasz główny program kulturalny. Podczas Festiwalu Młodych młodzież odkrywa, w jaki sposób może swoimi talentami służyć Kościołowi. Młodzi występują dla młodych” – powiedziała w środę rzecznik prasowy ŚDM Dorota Abdelmoula i dodała, że artyści uczestniczący w ŚDM dzielą się swoim świadectwem.

„Może nie służymy wzorowo na co dzień Kościołowi, ale podczas takich wydarzeń jak ŚDM zaczynamy rozumieć, że możemy lepiej służyć papieżowi” – powiedział na konferencji prasowej w środę francuski piosenkarz i działacz charytatywny Gregory Turpin, którego koncert odbędzie się na Bulwarze Wołyńskim w piątek.

Artysta dodał, że młodzież we Francji, w trudnym dla tego kraju czasie – kryzysu chrześcijaństwa – chce dzielić się swoimi talentami na rzecz Kościoła. Artysta mówił też o miłosierdziu Bożym. „Miłosierdzie to doświadczenie bezkresnej miłości Boga. Miłosierdzie jest po to, abyśmy mogli służyć sobie wzajemnie, kochać się, okazywać miłosierdzie osobom słabszym” – podkreślił.

Na konferencji prasowej organizatorzy zwrócili uwagę m.in. na oratorium prześladowanych za wiarę „Z Powodu Mojego Imienia”, organizowane przez stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Tekst na podstawie nauczania ks. Jerzego Popiełuszki napisał Zbigniew Książek, a muzykę stworzył Piotr Rubik. Koncert odbędzie się w piątek na Rynku Głównym. „Chodzi o to, aby pokazać wielką działalność Kościoła na świecie” – mówił dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło i zachęcał do uczestnictwa w koncercie.

Po piątkowej Drodze Krzyżowej na Błoniach zaplanowano koncert nawiązujący do 1050-lecia chrztu Polski "Strefa Chwały 1050", przygotowany z Narodowym Centrum Kultury. Zagrają czołowe zespoły polskiej sceny chrześcijańskiej: New Life'm, Tymoteusz, Deus Meus, Maleo Reggae Rockers, Full Power Spirit, ks. Kuba Bartczak, Poldek Twardowski.

Na Festiwal Młodych przygotowano w Krakowie 20 scen, m.in. na Rynku Głównym, Małym Rynku, Błoniach, pl. Szczepańskim, pl. Wolnica, pl. Centralnym, na Rynku Podgórskim. W 43 kościołach odbywają się adoracje, w pięciu placówkach spektakle teatralne, a w trzech kinach pokazy filmowe.

W Krakowie koncerty odbywać się będą także po wydarzeniach centralnych ŚDM.

Organizatorzy ŚDM zapraszają także na wystawy, które przez najbliższe dni będą bezpłatne w licznych krakowskich muzeach. Oficjalna ekspozycja ŚDM – "Maria. Mater Misericordiae" – jest w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, pielgrzymi zapłacą za wstęp 4 zł.

Oprócz oferty kulturalnej na pielgrzymów czeka oferta sportowa. Młodzi mogą brać udział w rozgrywkach streetballu, bitwie breakdancowej i w turnieju piłki nożnej. Rozgrywki odbywają się na obiektach Com Com Zone.

W czasie ŚDM pielgrzymi rywalizują w turnieju piłki nożnej tzw. Copa Catolica. Do rozgrywek zgłosiło się 48 drużyn z Ameryki Południowej i Europy.

PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt