Logo Polskiego Radia
Print

Tobruk 1941 - wystawa o pustynnej twierdzy

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.06.2016 10:36
  • Tobruk 1941 -wystawa o pustynnej twierdzy.mp3
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie została otwarta wystawa poświęcona walkom Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w Tobruku
Muzeum Wojska PolskiegoMuzeum Wojska Polskiegocommons.wikimedia.org/Halibutt

Obrona Tobruku w 1941 r. - pustynnej twierdzy w Libii, w tym walki Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, to temat nowej ekspozycji w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa przedstawia przebieg bitwy, umundurowanie słynnych "szczurów pustyni", ich uzbrojenie i ekwipunek.

"Obrona Tobruku w 1941 roku, bardzo ważnego miejsca na mapie wojennych wydarzeń drugiej wojny światowej, znana jest na całym świecie. Nasza wystawa ma przypominać w Polsce o tych dramatycznych walkach i uzmysławiać zwiedzającym, że wśród broniących się aliantów, m.in. Australijczyków czy Czechów, było także kilka tysięcy polskich żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Polscy żołnierze wnieśli istotny wkład w zwycięstwo kończące walki obronne" - powiedział dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Zbigniew Wawer.


Nowa wystawa - jak mówił Zbigniew Wawer - ma popularyzować wiedzę o walkach aliantów w Libii, ale również upamiętnić dokonania Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - jednej z najbardziej zasłużonych jednostek Polskich Sił Zbrojnych.

"Karpatczycy walcząc w drugiej połowie 1941 roku w bardzo trudnych warunkach, zasłużyli na uznanie i podziw zarówno dowództwa brytyjskiego, jak i przeciwników" - dodał dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Podczas otwarcia wystawy, w którym brali udział dyplomaci z Australii, Nowej Zelandii, Czech, Słowacji, Włoch i Niemiec, a także przedstawiciele Wojska Polskiego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, głos zabrali weterani.

"Reprezentuję Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Tworzyliśmy wspaniałą, pełną werwy armię młodych żołnierzy. Dziś z tych, którzy wrócili do Polski, żyje zaledwie 25. A było nas 350 tysięcy, byliśmy czwartą armią co do wielkości w czasie drugiej wojny światowej" - mówił wzruszony płk Włodzimierz Cieszkowski, uczestnik walk we Francji 1940 roku, wywiadowca francuskiego Ruchu Oporu i żołnierz gen. Stanisława Maczka.

Muzeum Wojska Polskiego podkreśla, że nowa ekspozycja będzie jak dotąd pierwszą w Polsce tak dużą wystawą poświęconą walkom o Tobruk i zmaganiom w Afryce Północnej. Mariusz Skotnicki z Działu Historii Wojskowości, który jest współtwórcą ekspozycji, zwrócił uwagę, że zamiarem muzeum było pokazanie w sposób maksymalnie obszerny, ale jednocześnie atrakcyjny - w nowoczesnej aranżacji plastycznej - obu stron konfliktu - sił alianckich i niemiecko-włoskich.

"Wśród najciekawszych eksponatów warto wymienić umundurowanie dowódcy Brygady Strzelców Karpackich, generała Stanisława Kopańskiego. Oprócz mundurów żołnierzy zwiedzający będą mogli obejrzeć także uzbrojenie słynnych +szczurów pustyni+, ich ekwipunek i odznaczenia" – powiedział Skotnicki.

Wystawę "Tobruk 1941. W 75. rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie pustynnej twierdzy" będzie można oglądać do końca stycznia 2017 roku. Ekspozycja została zorganizowana pod honorowym patronatem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Bitwa o Tobruk (położonego w Libii, niedaleko granicy z Egiptem) miała miejsce między 10 kwietnia a 27 listopada 1941 roku. W walkach starły się wojska koalicji faszystowskiej z broniącymi twierdzy aliantami, wśród których była polska Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich. Udana obrona miasta była ważnym sukcesem aliantów w tym rejonie. W bitwie poległo ponad 3 tys. żołnierzy alianckich i ok. 8 tys. żołnierzy niemieckich i włoskich.

To pierwsza tak obszerna wystawa w Polsce, poświęcona tej części historii. Zamiarem muzeum jest pokazanie jak najdokładniej obu stron tamtego konfliktu - sił alianckich i niemiecko-włoskich.

PAP/IAR

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt