Logo Polskiego Radia
Print

Nadciąga Noc Bibliotek

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 03.06.2016 11:59
  • Elżbieta Kalinowska z Instytutu Książki.mp3
Akcja pod hasłem „Wolno czytać” otwiera wrota bibliotek dla nocnych marków
Biblioteka Narodowa w Warszawie. Foto: Marcin BiałekBiblioteka Narodowa w Warszawie. Foto: Marcin Białek

W sobotnią noc ponad 1000 bibliotek w całej Polsce otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Noc Bibliotek to przedsięwzięcie mające promować czytelnictwo, w tym roku odbywa się pod hasłem "Wolno czytać".


Noc Bibliotek to akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, zwiedzający wrócą do nich również w dzień. W pierwszej edycji Nocy Bibliotek w maju 2015 roku wzięło w niej udział 600 bibliotek z całej Polski, które odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.

W wielu miejscowościach odbędą się happeningi – na ławkach w sąsiedztwie biblioteki przysiądą znani i mniej znani mieszkańcy kochający książki, którzy będą głośno czytać ulubione fragmenty. A wieczorem goście poflirtują z Sienkiewiczem i dzięki niemu lepiej się poznają.

Noc Bibliotek zbiega się w tym roku z trwającym od 29 maja XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom który odbywa się w ponad 3470 miastach i miejscowościach w całym kraju. Tygodnie Czytania to największe doroczne święto w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 roku kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Mobilizują one do aktywnej promocji czytelnictwa ponad 9240 wolontariuszy kampanii czytania. W całym kraju organizowane są imprezy czytelnicze, bajkowe parady i festyny, spotkania z autorami książek, konkursy literackie i plastyczne związane z lekturami oraz przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą. (PAP)

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt