Logo Polskiego Radia
Print

Kieślowski w Rzymie

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 31.05.2016 11:52
  • Retrospektywa twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Rzymie.mp3
Przegląd filmów polskiego reżysera w 20. rocznicę jego śmierci
Kadr z filmu K. Kieślowskiego "Przypadek" / Źródło: culture.plKadr z filmu K. Kieślowskiego "Przypadek" / Źródło: culture.pl

Ogromnym powodzeniem wśród włoskich kinomanów cieszy się wielka retrospektywa twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Rzymie. Do 12 czerwca w Pałacu wystawowym w centrum miasta odbywają się projekcje jego filmów oraz spotkania z aktorami, którzy w nich występowali, jak Irene Jacob i Jerzy Stuhr.

W 20. rocznicę śmierci reżysera przegląd zorganizował Instytut Polski w Rzymie we współpracy z szeregiem prestiżowych włoskich instytucji oraz z Filmoteką Narodową i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Nad całością czuwała Marina Fabbri, promująca od lat polską kinematografię we Włoszech.

O retrospektywie Kieślowskiego szeroko rozpisuje się tutejsza prasa, przypominając, że autor Trzech kolorów to jeden z najważniejszych reżyserów ubiegłego stulecia w skali światowej. Jedna z gazet nie zawahała się napisać, że jego kino jest nieśmiertelne. Nie trzeba o tym przypominać wielbicielom twórczości Kieślowskiego, którzy codziennie masowo przybywają na projekcje.


Szczególnym powodzeniem cieszył się cykl Dekalog. Także dlatego, że składające się niego filmy pokazane zostały we Włoszech po raz pierwszy w zrekonstruowanej wersji, zapewniającej doskonałą jakość obrazu. Przyciągający okazał się również włoski tytuł przeglądu - Passione Kieślowski, namiętność Kieślowskiego - oddający stosunek reżysera do własnej twórczości i prowokujący uczuciową reakcję publiczności.


Informacyjna Agencja Radiowa

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt