Logo Polskiego Radia
Print

30 milionów zwiedzających w muzeach

PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 30.05.2016 11:59
Z roku na rok wzrasta liczba osób odwiedzających muzea w Polsce
Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie/Źródło: Muzeum NarodoweGmach Muzeum Narodowego w Warszawie/Źródło: Muzeum Narodowe

Z roku na rok wzrasta liczba osób odwiedzających muzea w Polsce - mniej więcej o 7 procent. Z danych Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków wynika, że w 2015 roku liczba zwiedzających przekroczyła 30 milionów. Dyrektor Instytutu Piotr Majewski powiedział, że niemal połowa osób z tego grona zwiedziła je bezpłatnie.
Szacuje się, że instytucji muzealnych w Polsce jest blisko tysiąc. Placówek z zatwierdzonym statutem bądź regulaminem jest blisko 650. "Natomiast, jeśli policzyć wszystkie instytucje, które prowadzą muzealną działalność, to liczba tysiąc jest liczbą bezpieczną" – uzupełnił dyrektor Majewski.
Jego zdaniem, jest kilka tendencji w polskim muzealnictwie. Z jednej strony, wznoszone są duże inwestycje rangi państwowej takie jak Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum II Wojny Światowej. Z drugiej strony działa ruch społeczny środowisk lokalnych, które pragną na przykład upamiętniać ważne wydarzenia ze swojej historii najbliższej.

Pierwsze muzeum w Polsce powstało w 1801 roku w Świątyni Sybilii w Puławach i gromadziło pamiątki narodowe. Założono je z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej.

IAR K.P. /wkrz

tags: kultura, muzeum
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt