Logo Polskiego Radia
Print

Przed Nocą Muzeów

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 17.05.2014 10:53
  • Przed Nocą Muzeów
Niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty i pokazy filmowe - to Noc Muzeów.

Niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, specjalne koncerty i pokazy filmowe. To Noc Muzeów przypadająca z 17-go na 18-ty maja. Weźmie w niej udział ponad sto polskich miast. W samej Warszawie otworzy podwoje dla zwiedzających ponad 230 różnych instytucji. Są wśród nich muzea, teatry, galerie, klubokawiarnie, a nawet policja i wojsko. Debiutantem na "nocnej scenie" jest w tym roku Komenda Główna Policji.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, 11. już akcja jest organizowana w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, w której uczestniczy wiele krajów naszego kontynentu.

Noc Muzeów w stolicy kusi wieloma atrakcjami, jak przejażdżka złotą gondolą po bródnowskich stawach, czy zwiedzanie Stacji Filtrów. W Muzeum Neonów w Soho Factory można będzie obejrzeć oryginalne warszawskie neony, między innymi Syrenkę, czy neon kina Berlin.

Melomanów mogą przyciągnąć koncerty w Arkadach Kubickiego, a miłośników sceny - kulisy i pracownie Teatru Powszechnego. Podwoje otwiera też między innymi, Pałac Prezydenta Rzeczpospolitej i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Władze stolicy wraz z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej przygotują dla zwiedzających bezpłatne linie autobusowe kursujące między muzeami oraz zabytkowe autobusy "ogórki". Poza tym będzie można poruszać się rowerem miejskim Veturilo. Do dyspozycji chętnych przygotowano 2 tysiące 200 rowerów.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, w Polsce pierwsza taka impreza została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku.

W ubiegłorocznej warszawskiej Nocy Muzeów uczestniczyło ponad 150 muzeów, galerii oraz instytucji kulturalnych, które odwiedziło blisko 200 tysięcy zwiedzających.

W Polsce mamy obecnie ponad 900 muzeów. Tradycje gromadzenia zbiorów w naszym kraju sięgają końca 16. wieku, tworzono wówczas tak zwane "gabinety osobliwości. Jeden z nich - Musaeum - otwarto w 1594 roku w Toruniu przy bibliotece Gimnazjum Akademickiego.

Z kolei pierwsze muzeum w Polsce zostało założone z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej w 1801 w świątyni Sybilli w Puławach i gromadziło pamiątki narodowe. Po upadku powstania listopadowego zbiory Czartoryskich zostały wywiezione do Paryża, gdzie przechowywano je w Hotelu Lambert. Do kraju powróciły dopiero w 1876 roku i trafiły do Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Początek najstarszego istniejącego polskiego do dziś, muzeum, to rok 1805-ty, kiedy Stanisław Kostka Potocki udostępnił dla publiczności prywatne zbiory sztuki i starożytności gromadzone w pałacu w Wilanowie.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt