Logo Polskiego Radia
Print

Wisława Stańki

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 10.05.2013 16:21
  • 10.05 Tomasz Stańko.mp3
Tomasz Stańko i jego New York Quartet zagra koncert poświęcony pamięci polskiej noblistki.
Wislawa Szymborska: photo - wikipediaWislawa Szymborska: photo - wikipedia

Tomasz Stańko i jego New York Quartet zagra 13 maja w warszawskim Teatrze Polskim. Trębacz jazzowy wykona utwory ze swojej ostatniej płyty "Wisława", poświęconej pamięci poetki Wisławy Szymborskiej.

"Wisława", ostatni album Tomasza Stańki, jednego z najpopularniejszych polskich jazzmanów, poświęcony jest pamięci poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławie Szymborskiej. "To chyba najwyższa i najwartościowsza forma upamiętnienia" - mówił Tomasz Rusinek, sekretarz Szymborskiej, podczas koncertu Stańki w Operze Krakowskiej. Materiał z płyty zabrzmi 13 maja w warszawskim Teatrze Polskim. Stańko wystąpi w towarzystwie New York Quartet, najnowszego zespół dowodzonego przez polskiego trębacza. Tworzą go pianista David Virelles, kontrabasista Thomas Morgan i perkusista Gerald Cleaver. Zespół występował już w krakowskiej Operze, warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski a także w nowojorskim klubie Birdland.

Geneza "Wisławy" wzięła się od dwukrotnego wspólnego występu Stańki z poetką. Szymborska czytała swoje wiersze do akompaniamentu trębacza. Stańko przygotowywał właśnie w Nowym Jorku kompozycje na najnowszy album, gdy zaskoczyła go wieść o śmierci poetki. Nową płytą postanowił złożyć hołd Szymborskiej. "Lekturze słów Wisławy Szymborskiej zawdzięczam wiele pomysłów i inspiracji. Spotkania z nią i współgranie z jej poezją nadały rozmach także i tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem dedykować jej pamięci" - podkreślał Tomasz Stańko w "książeczce" płyty.

Z artystą rozmawiała Halina Ostas.

PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt