Logo Polskiego Radia
Print

Dmitrij Miedwiediew i opozycja

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 21.02.2012 16:00
  • Dr Mateusz Piskorski - ekspert Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych
Prezydent Rosji spotkał się w podmoskiewskich Gorkach z liderami opozycji.
Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z opozycją w Gorki. Fot. PAP/EPA/Ekaterina ShtukinaDmitrij Miedwiediew podczas spotkania z opozycją w Gorki. Fot. PAP/EPA/Ekaterina Shtukina

Prezydent Dmitrij Miedwiediew liczy na wsparcie opozycji pozaparlamentarnej w proponowanej przez niego liberalizacji systemu partyjnego w Rosji. Gospodarz Kremla spotkał się w swojej rezydencji w podmoskiewskich Gorkach między innymi z liderami niezarejestrowanej partii Narodowej Wolności Borysem Niemcowem i Władimirem Ryżkowem oraz „Frontu Lewicowego” Siergiejem Udalcowem.
Głównym tematem rozmów były trzy projekty ustaw zgłoszone przez Miedwiediewa. Dotyczą one liberalizacji przepisów o rejestracji partii politycznych, zmian w ordynacji wyborczej do Dumy Państwowej i bezpośrednich wyborów gubernatorów. Kilka dni temu partie zasiadające w parlamencie krytycznie odniosły się do kremlowskich pomysłów. Rosyjscy posłowie chcą, by do założenia partii potrzebnych było 5 tysięcy osób zamiast obecnych 500. W ordynacji wyborczej do Dumy zgłosili takie poprawki, które premiują duże ugrupowania, a kandydatów na gubernatorów i tak miałby w przyszłości akceptować prezydent. „Nasz system polityczny nie jest idealny” - stwierdził na spotkaniu z opozycją prezydent Dmitrij Miedwiediew. Zauważył, że liderzy ugrupowań działających legalnie nie popierają jego pomysłów liberalizujących ten zakres życia społecznego. „Sądzę, że choć to zabrzmi dziwnie, to właśnie liczę na słowa wsparcia od Was” - stwierdził gospodarz Kremla. W jego opinii, liberalizacją są bardziej zainteresowani liderzy ugrupowań niezarejestrowanych niż partii, które „od dawna są na politycznym nieboskłonie” - dodał rosyjski prezydent.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt