Logo Polskiego Radia
Print

"Klan Karabachski" wciąż rządzi Armenią

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 24.02.2013 14:12
  • Rozmowa z Konradem Zasztowtem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
Już w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Armenii kolejną kadencję zapewnił sobie Serż Sarkisjan.
Serż SarkisjanSerż Sarkisjanfot. PAP/EPA/Maxim Shipenkov

W Armenii "Klan Karabachski" nadal u władzy. Już w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Armenii kolejną, pięcioletnią kadencję zapewnił sobie Serż Sarkisjan.
Według sondaży exit-poll, Sarkisjan uzyskał około 58 proc. głosów, a jego główny rywal Raffi Owannisjan, pierwszy szef dyplomacji niepodległej Armenii, około 32 procent głosów.
Jak podkreśla Konrad Zasztowt z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, za sukcesem Sarkisjana stoją nie tylko wierni wyborcy i społeczne poparcie. To także efekt działań opozycyjnych partii, które nie potrafiły wybrać spośród swoich szeregów wspólnego kandydata. Podczas wyborów widoczna była słabość kontrkandydatów. W przeciwieństwie do burzliwych wyborów 2008 roku opozycja nie posiadała silnego lidera, który by ją zjednoczył i przeciwstawił się Sarkisjanowi.
Pierwszą kadencję Serża Sarkisjana można oceniać przez pryzmat jego polityki międzynarodowej, a zwłaszcza prób porozumienia z Turcją - tłumaczy ekspert PISM-u. Dopiero za jego prezydentury doszło do pierwszej, poważnej próby nawiązania kontatków dyplomatycznych z krajami ościennymi. Armenia nie utrzymuje bowiem stosunków dyplomatycznych z Turcją i Azerbejdżanem, z powodu konfilktu w Górskim Karabachu.
To właśnie Sarkisjan wsławił się swoją "dyplomacją futbolową", gdy zaprosił na zawody piłkarskie do Erywania tureckiego prezydenta Abdullaha Gula. Była to pierwsza w historii wizyta tureckiego przywódcy w Armenii, domagającej się od Turków przyznania się do ludobójstwa Ormian z początku XX wieku. Sarkisjan oraz liberalny rząd Armenii starają sie także utrzymywać dobre kontakty z Unią Europejską i doprowadzić do większego zbliżenia.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt