Logo Polskiego Radia
Print

Opóźnienia w liczeniu głosów

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 05.11.2012 11:23
  • Rozmowa z prezesem Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI Janem Piekło
Niektóre okręgowe komisje wyborcze na Ukrainie wciąż nie podały ostatecznych wyników wyborów.
fot. PAP/EPA/Tatyana Zenkovich

Mimo, że od wyborów ma Ukrainie minął już tydzień, to dotąd okręgowe komisje wyborcze mają problemy z ogłoszeniem rezultatów. Najczęściej są to te okręgi, gdzie wbrew oczekiwaniom nie wygrywa kandydat rządzącej Partii Regionów.
Jedną z metod jest ogłoszenie ponownego przeliczenia głosów. W ten sposób mandat deputowanego stracił jeden z kandydatów opozycji w Winnicy. Oponenci władz twierdzą, że karty, w których głos oddano na ich przedstawiciela zostały zniszczone.
Inną metodą jest unieważnienie przez komisję okręgową wyników głosowania z tych lokali wyborczych, gdzie wygrywał kandydat opozycji. Tak się stało w Obuchowie pod Kijowem, gdzie unieważniono prawie 30 tysięcy głosów.
W proces ustalania wyników wyborów angażują się także oddziały specjalne milicji Berkut, które w Pierwomajsku, na południu Ukrainy, bijąc zwolenników opozycji wywiozły dokumenty wyborcze z tamtejszej komisji okręgowej. W niektórych okręgach trwają procesy sądowe.
Prezydent nie skomentował tych wydarzeń. Wiktor Janukowycz od wyborów nie pokazuje się publicznie. Wygłosił on jedynie w środę orędzie do narodu, w którym powiedział, że wybory parlamentarne pokazały, iż Ukraina jest oddana demokratycznym standardom. Na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiego prezydenta brak także informacji o niedzielnej rozmowie z Bronisławem Komorowskim, w której polski prezydent wyraził zaniepokojenie opóźnieniem podania wyniku wyborów na Ukrainie oraz mnożącymi się sygnałami o nieprawidłowościach w trakcie liczenia głosów w jednomandatowych okręgach wyborczych..

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt