Logo Polskiego Radia
Print

Na pomoc więźniom

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 05.10.2012 17:11
  • Andrzej Poczobut o propozycji Kościoła.mp3
Kościół katolicki może stać się pośrednikiem między władzami Białorusi a więźniami politycznymi w tym kraju, co z kolei może doprowadzić do ich zwolnienia - pisze w najnowszym wydaniu niezależny tygodnik białoruski "Nasza Niwa".

Tygodnik przypomina, że w zeszłym tygodniu poinformowano o złożeniu przez nuncjusza apostolskiego na Białorusi arcybiskupa Claudio Gugerottiego wizyt siedmiu więźniom politycznym. Stało się to za zgodą władz.


"Ta wiadomość pozwala mieć nadzieję, że Kościół katolicki stał się pośrednikiem między władzami Białorusi a więźniami politycznymi. Są oczekiwania, że może to doprowadzić do uwolnienia więźniów sumienia" - pisze "Nasza Niwa".


Wśród więźniów, z którymi spotkał się abp Gugerotti, byli między innymi kandydat opozycji na prezydenta w wyborach w 2010 roku Mikoła Statkiewicz, odbywający wyrok sześciu lat kolonii karnej, oraz szef centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki, skazany na 4,5 roku kolonii karnej. O komentarz Andrzeja Poczobuta korespondenta Gazety Wyborczej na Białorusi poprosiła Joanna Kędzierska.

JK/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt