Logo Polskiego Radia
Print

Dziś Światowy Dzień Wody

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 22.03.2012 18:38
  • Światowy Dzień Wody - Janina Ochojska.mp3
884 miliony ludzi na świecie cierpi z powodu braku wody.
foto: glowimages

Codziennie 6 tysięcy dzieci traci życie w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody. ONZ dwadzieścia lat temu ogłosiła 22 marca światowym dniem wody, a dwa lata temu uznała dostęp do czystej wody i sanitariatów za jedno z podstawowych praw człowieka.

Polska Akcja Humanitarna jest jedną z organizacji, które starają się zapewnić dostęp do wody mieszkańcom tych rejonów świata, gdzie jej najbardziej brakuje. Szefowa PAH Janina Ochojska powiedziała w rozmowie z Ewą Plisiecką, że projekty wodne stopniowo stały się priorytetem organizacji, bo są bardzo potrzebne.

Polska Akcja Humanitrarna odbudowywała też starożytne cysterny na wodę w beduińskiej wiosce poza trefą Gazy, część z nich została zniszczona przez izraelskie wojsko. PAH stara się o ocalenie cystern na wodę w innych miejscowościach. Budowle zapełniane w czasie deszczu, w porze suchej dają możliwość przeżycia zwierzętom gospodarskim, ale przez władze izraelskie są uznawane za zagrożenie sanitarne. Cysterny Beduinów są też traktowane jako budowle nielegalne, stąd decyzje o wyburzeniach mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.

Kampania Wodna PAH jest prowadzona od 2004 roku. Jej celem jest zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy ludziom pozbawionym przywileju korzystania z bezpiecznych źródeł wody.

Więcej informacji o problemie niedoboru wody na świecie i możliwościach pomocy ludziom, którym wody brakuje, znajdziemy na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej www.pah.org.pl

Musimy oszczędzać wodę

Chodzi nie tylko o zakręcanie kranu podczas mycia zębów. ONZ podkreśla, że ogromną ilość wody pochłania rolnictwo, a umiejętne zarządzanie wodą może ułatwić życie famerom.

Zdaniem ONZ, wodę można też oszczędzać poprzez odpowiednią dietę. W tym roku hasłem jest bowiem "Woda i bezpieczeństwo żywności". Eksperci podkreślają, że człowiek wypija 2-4 litry wody dziennie, znacznie więcej wody potrzeba jednak do wyprodukowania żywności. Jedno jajko potrzebuje 135 litrów wody, hamburger prawie dwóch i pół tysiąca litrów, a stek - siedmiu tysięcy litrów wody. Dlatego - jak zaznacza ONZ - bardzo ważne jest, by nie marnować żywności.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt