Logo Polskiego Radia
Print

Czy Polacy boją się energii atomowej?

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 12.03.2012 12:15
  • Rozmowa z Łukaszem Koszukiem z Fundacji "Forum Atomowe"
W weekend w kilku miastach Polski odbyły się protesty przeciw budowie na Pomorzu elektrowni atomowej.

Partia Zieloni 2004 protestuje przeciwko budowie elektrowni atomowych w Polsce. W Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i kilku innych miastach w przeddzień pierwszej rocznicy katastrofy w elektrowni w Fukushimie zorganizowała pikiety i happeningi.
Przed Kancelarią Premiera protestowało kilka osób z ubranych w białe kombinezony i maski. Przyniesiono również beczki na radioaktywne odpady. Demonstranci trzymali transparenty: "Ciesz się życiem, odpoczywaj w cieniu reaktora atomowego","Promienne plaże".
Przewodnicząca Zielonych 2004 Agnieszka Grzybek zaapelowała do premiera Donalda Tuska o wycofanie się z zamiaru budowy elektrowni atomowych w naszym kraju. Przekonywala, że jest to rozwiązanie najbardziej nieefektywne ekonomicznie. Zieloni przekonują, że nasz kraj, zamiast w elektrownie atomowe, powinien zainwestować w odnawialne źródła energii.
Zieloni podkreślają, że większość Polaków jest przeciwna budowie elektrowni atomowych. Pokazały to wyniki referendum w Mielnie, w którym 95 procent mieszkańców gminy przy 57 procentowej frekwencji opowiedziało się przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gąskach.
Ministerstwo Gospodarki przekonuje tymczasem, że polskie elektrownie jądrowe powstaną zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi wymogami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Zostaną w nich zastosowane najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze dostępne technologie - zapowiada pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska w specjalnym komunikacie.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt