Logo Polskiego Radia
Print

Naukowcy PAN apelują o koniec z mową nienawiści

IAR
Dariusz Adamski 17.01.2019 15:47
  • List podczas konferencji prasowej odczytał profesor Lech Mankiewicz - dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN (IAR)
  • Językoznawca - dyrektor Instytutu Slawistyki PAN, profesor Anna Zielińska podkreśliła, że w debacie publicznej musimy bardzo uważać na wypowiedziane słowa (IAR)
Naukowcy z PAN wystosowali po zabójstwie Pawła Adamowicza list, w którym apelują o odrzucenie mowy nienawiści
Ułożone ze świec na pl. Solidarności w Gdańsku - Największe Serce Świata. Dla Pawła. Gdańszczanie oddali hołd zamordowanemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. Ułożone ze świec na pl. Solidarności w Gdańsku - Największe Serce Świata. Dla Pawła. Gdańszczanie oddali hołd zamordowanemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. Fot.: PAP/Adam Warżawa

List podpisało ponad 50 dyrektorów instytutów PAN.

"Od lat z niepokojem obserwujemy wzrost napięcia w przestrzeni publicznej, promowanie i wykorzystywanie mowy nienawiści do celów politycznych, brutalizację języka, która zastąpiła język porozumienia" - napisali naukowcy w liście, odczytanym podczas konferencji prasowej przez profesora Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Sygnatariusze listu podkreślili : "Nie możemy przejść do porządku dziennego nad tym, co się stało. Podgrzewanie konfliktów, promowanie brutalności i siły, tolerowanie dyskryminacji, tani populizm, nieuchronnie prowadzą do tragedii. Zwracamy się do polityków o wyciągnięcie wniosków z tego tragicznego wydarzenia. Granica, za którą otwiera się droga do bezprawia i rozpadu Państwa, została właśnie przekroczona. Nie idźmy tą drogą" - głosi list naukowców z PAN.

Językoznawca, dyrektor Instytutu Slawistyki PAN, profesor Anna Zielińska zaznaczyła, że w debacie publicznej musimy bardzo uważać na wypowiedziane słowa. Na to, jak nazywamy osoby, z którymi się nie zgadzamy, a które reprezentują inne poglądy. Zdaniem profesor Zielińskiej, najpierw dochodzi do wyzwisk, używania drastycznych słów, później są pobicia, morderstwa, czego byliśmy świadkami.

Profesor Mikołaj Sokołowski, dyrektor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, podkreślił, że naukowcy chcą zaprotestować przeciwko brutalizacji życia politycznego w Polsce, przeciwko językowi, dyskursowi agresji, który do takich tragedii prowadzi.

Naukowcy przypomnieli, że w 2010 roku po brutalnym ataku w biurze poselskim został zamordowany działacz Prawa i Sprawiedliwości. W liście napisali: "Strzelba, którą ktoś powiesił na ścianie kilka lat temu, w końcu wypaliła, po raz drugi zabijając niewinnego człowieka. Z przerażeniem stwierdzamy, że nawet tak tragiczne wydarzenia nie powstrzymują niektórych przed niedopuszczalnymi, barbarzyńskimi komentarzami."

List otwarty dyrektorów Polskiej Akademii Nauk po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza można znaleźć na stronach instytutów PAN.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt