Logo Polskiego Radia
Print

Rosjan niepokoi międzynarodowa izolacja

IAR
Dariusz Adamski 06.12.2018 17:15
  • Rosjan niepokoi międzynarodowa izolacja. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Niemal połowa Rosjan jest zaniepokojona międzynarodową izolacją ich kraju
Kreml, Moskwa - zdjęcie ilustracyjneKreml, Moskwa - zdjęcie ilustracyjnePixabay/PublicDomainPictures / CC0 License

Sondaż na ten temat przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady. Jednocześnie część rosyjskich komentatorów wskazuje, że obecna polityka Kremla doprowadziła do sytuacji, w której Rosja staje się krajem oddzielonym od sąsiadów wysokim płotem i zasiekami.

Według sondażu Centrum Lewady, 43 procent Rosjan wyraziło zaniepokojenie pogłębiającą się izolacją Rosji na arenie międzynarodowej. 79 procent respondentów uważa za konieczne uregulowanie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i inny państwami Zachodu.

O budowaniu murów i kopaniu rowów, które oddzielają Rosję od reszty świata napisała na swoim blogu rosyjska politolog Lilija Szewcowa. - Rosja zamyka się w sobie, jednocześnie się odgryzając sąsiadom - charakteryzuje obecną politykę Kremla Szewcowa. Rosyjska politolożka zwraca uwagę, że tego typu działania prowadzą wprost do powrotu do stalinowskich praktyk, gdy władza musiała kontrolować każdego obywatela, z góry podejrzewając go o działanie na szkodę państwa. Tłumaczy, że zamknięta w sobie, izolowana na arenie międzynarodowej Rosja jest "królikiem doświadczalnym dla Chin", które dzięki temu wiedzą na ile będą mogły sobie pozwolić w konfrontacji z Zachodem.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt