Logo Polskiego Radia
Print

Senat: wystawa poświęcona Zbigniewowi Herbertowi

IAR / PAP
Dariusz Adamski 28.09.2018 08:25
  • Senator PiS, profesor Jan Żaryn zaznaczył, że parlament poprzez wystawę chce wpisać się w obchody Roku Herberta (IAR)
"W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924-1998" to tytuł nowej wystawy otwartej w Senacie
Otwarcie wystawy "W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924-1998", przygotowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w Senacie. Otwarcie wystawy "W hołdzie Zbigniewowi Herbertowi 1924-1998", przygotowanej przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie w Senacie. PAP/Jakub Kamiński

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Jak powiedział podczas otwarcia wystawy senator PiS, profesor Jan Żaryn, parlament chce w ten sposób wpisać się w obchody Roku Herberta. - Bez wątpienia Senat w jakiejś mierze chciałby wpisać się nie tylko w biografię i postać niezłomnego, polskiego poety Zbigniewa Herberta, ale także w te jego sentencje, które pozostały do dzisiaj i są w nas. Mówimy, że Senat jest izbą refleksji, więc czasami warto się samemu pouczyć, mam nadzieję, że zarówno senatorowie, jak i posłowie przyjdą tu zobaczyć twórczość Zbigniewa Herberta - powiedział profesor Jan Żaryn.

Wystawa składa się z 36 grafik ułożonych według haseł: Lwów, II Apokalipsa, II Okupacja, Do źródeł, Solidarność, Epilog i Przesłanie. Jak podkreśla autorka wystawy, Maria Dorota Pieńkowska, ekspozycja jest bogato ilustrowaną opowieścią o życiu i twórczości autora "Pana Cogito". Ukazuje go zarówno jako wybitnego artystę, jak i człowieka, który zawsze reagował na na głos pokrzywdzonych. - Chodzi o popularyzację twórczości Herberta, który jest godzien najwyższych laurów. To wymaga ciągłej pracy, by docierać wciąż do nowych pokoleń, to nie kończy się z chwilą odejścia pokolenia, które towarzyszyło Herbertowi w jego życiu, ale chodzi o to, by przenieść to ponad ten czas - powiedziała autorka wystawy.

Wystawa będzie prezentowana przy budynku Senatu przez najbliższe dwa tygodnie.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt