Logo Polskiego Radia
Print

Polska chce kupić dwie używane fregaty w Australii

IAR
Dariusz Adamski 10.08.2018 20:00
Australijskie fregaty rakietowe mają zastąpić dwa okręty wojenne, które wkrótce trzeba będzie wycofać z użytku
Okręt wojenny - zdjęcie ilustracyjneOkręt wojenny - zdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/hasan-cilingir

Dokumenty w sprawie zakupu mają zostać podpisane w czasie rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii.

Negocjacje w sprawie zakupu używanych okrętów toczą się od ponad roku. W przyszłym tygodniu do Australii wraz z prezydentem Dudą lecą też przedstawiciele wojska oraz minister obrony Mariusz Błaszczak. To oni mają podpisać list intencyjny o zakupie dwóch fregat Adelajda. Zapowiedział to szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski. - Minister obrony narodowej będzie prowadził swoje rozmowy i zakładamy, że ich efektem będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych typu Adelajda, które mają wzmocnić polską Marynarkę Wojenną - dodał.

Jak mówił dziennikarzom Krzysztof Szczerski, zakup fregat będzie też oznaczał w przyszłości zakup wyposażenia i broni. Rozmowy w tej sprawie także się już toczą. - Jeśli dojdzie do finalnego zakupu tych fregat, to z nim wiąże się kwestia szkoleń i uzbrojenia, która będzie rozstrzygana w trójkącie Polska-USA-Australia, bo te fregaty są także wyposażone w broń amerykańską - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Polskie władze nie podają na razie ani szczegółów uzbrojenia okrętów ani też kosztów zakupu dwóch fregat.

Polska armia ma obecnie dwie fregaty rakietowe. Zostały one wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80., a po roku 2000 przekazane Polsce. Okręty te wkrótce nie będą nadawały się już do użytku.

Australijskie jednostki są nowsze od amerykańskich o 10 lat i mają znacznie bardziej nowoczesny sprzęt. Ich zakup będzie jednak rozwiązaniem tymczasowym. Polska chce bowiem wybudować nowe fregaty rakietowe. Program budowy został w ostatnich latach wstrzymany przez rząd, ale ministerstwo obrony chciałoby wznowić budowę.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt