Logo Polskiego Radia
Print

UE apeluje do Rosji o odpowiednie leczenie Sencowa

IAR
Dariusz Adamski 10.08.2018 12:58
  • UE apeluje do Rosji o zwolnienie więźniów politycznych i leczenie Sencowa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
UE zaapelowała do Rosji, by zapewniła odpowiednie leczenie głodującemu w kolonii karnej Ołehowi Sencowowi
Zdjęcie archiwalne z 9 sierpnia 2018 r. - udostępnione przez centrum prasowe Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka w Federacji Rosyjskiej w dniu 10 sierpnia 2018 r. Przedstawia uwięzionego ukraińskiego reżysera filmowego Ołeha Sencowa, który pozuje w swojej celi w kolonii karnej "Biały niedźwiedź"Zdjęcie archiwalne z 9 sierpnia 2018 r. - udostępnione przez centrum prasowe Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka w Federacji Rosyjskiej w dniu 10 sierpnia 2018 r. Przedstawia uwięzionego ukraińskiego reżysera filmowego Ołeha Sencowa, który pozuje w swojej celi w kolonii karnej "Biały niedźwiedź"PAP/EPA/Russian High Commissioner for Human Rights Press Center HANDOUT

Oświadczenie na ten temat w imieniu UE wydała rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz. Jak przypomniała, reżyser, który został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku, w maju bieżącego roku rozpoczął protest głodowy w więzieniu na Dalekiej Północy Rosji.

"Stan zdrowia pana Sencowa ulega gwałtownemu pogorszeniu. Oczekujemy, że Rosja zapewni mu odpowiednie leczenie w zinstytucjonalizowanym środowisku medycznym" - napisała rzeczniczka.

Jak dodała, UE oczekuje, że międzynarodowe standardy praw człowieka na Krymie zostaną utrzymane, a wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostaną bezzwłocznie zwolnieni.

Również w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin kolejny raz zaapelował o wzmożenie nacisków na władze Rosji, by uwolniły głodującego od prawie trzech miesięcy Sencowa. "Ołeh znajduje się na krawędzi życia i śmierci. Każdego dnia może dojść do tragedii" – napisał Klimkin na Twitterze.

Sencow na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów. 14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Swój protest prowadzi do dziś.

Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a jego matka zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o jego ułaskawienie. Jednocześnie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa wystąpiła do swojej rosyjskiej odpowiedniczki Tatiany Moskalkowej o wymianę Sencowa na jednego z Rosjan, którzy więzieni są na Ukrainie. Jej odpowiedź była odmowna.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt