Logo Polskiego Radia
Print

NATO wspiera Gruzję oraz Ukrainę

IAR
Dariusz Adamski 12.07.2018 11:31
Sytuacja w Gruzji i na Ukrainie jest jednym z tematów spotkania przywódców 29 państw członkowskich
Przywódcy Czech, Ukrainy, Niemiec i Belgii podczas szczytu w BrukseliPrzywódcy Czech, Ukrainy, Niemiec i Belgii podczas szczytu w BrukseliPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

NATO wspiera Gruzję oraz Ukrainę - takie przesłanie padło w czasie drugiego dnia szczytu Sojuszu w Brukseli. Przystąpienie dwóch byłych republik radzieckich do NATO jest na razie nierealne, ale Sojusz wyraził poparcie dla obu krajów w konfliktach z Rosją.

W wydanej wczoraj deklaracji przywódcy krajów NATO potępili zarówno rosyjską aneksję Krymu, destabilizujące działania na wschodzie Ukrainy jak i wcześniejszą agresję Rosji w Gruzji. Szef Sojuszu Jens Stoltenberg powtórzył dzisiaj te deklaracje w czasie spotkań z prezydentami obu krajów. - Ostro potępiamy rosyjską, nielegalną aneksję Krymu. Sytuacja na wschodzie Ukrainy jest poważna i mamy do czynienia z systematycznym łamaniem zawieszenia broni i praw człowieka. Porozumienia z Mińska pozostają jedyną drogą do pokoju. Rosja ma szczególną odpowiedzialność i musi wycofać swoje wojska i wsparcie dla rebeliantów na Ukrainie - mówił szef NATO.

Zarówno Gruzja jak i Ukraina deklarują, że chcą przystąpić do NATO. Mówił o tym w Brukseli ukraiński prezydent Petro Poroszenko. - Integracja z Unią Europejską i NATO jest najważniejszym zadaniem mojej polityki zagranicznej i polityki mojego kraju - powiedział.

10 lat temu na szczycie w Bukareszcie Gruzja i Ukraina otrzymały obietnicę przyjęcia do NATO, ale po spełnieniu wszystkich warunków. Na razie jednak akcesja obu państw jest niemożliwa ze względu na delikatne relacje z Rosją. NATO deklaruje jednak wsparcie dla reform w obu krajach, zwłaszcza, gdy chodzi o wojsko. Tak w Gruzji jak i na Ukrainie Sojusz prowadzi programy pomocowe.

IAR/dad

tags: Gruzja, NATO, Ukraina
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt