Logo Polskiego Radia
Print

Rosja zbroi się na granicy z Polską

IAR / PAP
Dariusz Adamski 11.07.2018 10:43
  • Rosja rozbudowuje umocnienia na granicy z Polską. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosja rozbudowuje infrastrukturę wojskową w Kaliningradzie, na granicy z Polską
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay.com/lino9999/CC0 License

Informację taką podało radio Echo Moskwy, powołując się na amerykański portal Defence One. Rozgłośnia wyjaśnia, że chodzi o systemy umocnień i magazynów. Kraje sąsiadujące z Rosją, w tym Polska od dawna ostrzegają przed działaniami Kremla, destabilizującymi sytuację w tym regionie. Również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenber zwracał uwagę, że militaryzacja obwodu kaliningradzkiego zagraża bezpieczeństwu Polski i krajów bałtyckich.

Według Echa Moskwy, o rozbudowie w Kaliningradzie infrastruktury wojskowej poinformowali analitycy, którzy przejrzeli zdjęcia satelitarne tego regionu. W ocenie specjalistów, Rosja buduje wały obronne, bunkry do przechowywania materiałów wybuchowych i broni oraz nową linię kolejową. Najintensywniejsze prace mają być prowadzone w pobliżu miasta portowego Bałtyjsk, gdzie znajduje się główna baza Floty Bałtyckiej i stocznia remontowa rosyjskich okrętów. Wcześniej o rozbudowie umocnień w Kaliningradzie informowała Federacja Amerykańskich Naukowców, wskazując w swoim raporcie, że część konstrukcji może być wykorzystana do przechowywania broni atomowej. O militaryzacji obwodu kaliningradzkiego mówił także w rozmowie z agencją informacyjną RBK szef NATO Jens Stoltenberg.

Kilka miesięcy temu rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło w jednym z komunikatów, że rozbudowuje infrastrukturę dla rozmieszczenia w tamtym regionie systemów rakietowych „Iskander M”. Rakiety wykorzystywane w tych kompleksach mogą przenosić głowice jądrowe.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt