Logo Polskiego Radia
Print

Poznań: ćwiczenia "tygrysich eskadr" NATO

IAR / PAP
Dariusz Adamski 15.04.2018 13:03
Samoloty i śmigłowce z całego świata, z eskadr, które mają w swoim znaku wizerunek tygrysa przylecą do Poznania
Turecki F-16 w tygrysim malowaniuTurecki F-16 w tygrysim malowaniuAlan Wilson/flickr Hawkeye UK (CC BY-SA 2.0)

Ćwiczenia NATO Tiger Meet to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu; w Polsce organizowane jest po raz pierwszy.

W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach, gdzie w maju odbędą się ćwiczenia, tygrysa w swoim godle ma 6. Eskadra Lotnicza - tegoroczny gospodarz NATO Tiger Meet.

Jak powiedział rzecznik prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu kpt. Grzegorz Jasianek, impreza odbywać się będzie między 14 a 25 maja, ale przyloty pierwszych maszyn spodziewane są już 11 maja.

F-16, Eurofightery, śmigłowce

Do Poznania przybędą F-16, eurofightery, gripeny i śmigłowce z kilkunastu krajów, m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Turcji, Włoch, USA i Holandii. Do zabezpieczenia działań powietrznych, do Polski przyleci też samolot lotniczego systemu ostrzegania i kontroli AWACS.

- NATO Tiger Meet gościmy w Polsce po raz pierwszy. Spodziewamy się ok. 70 statków powietrznych i ok 150 – 200 uczestników – pilotów i obsługi. To są spotkania służące nie tylko integracji środowisk lotniczych różnych krajów, ale i rozwojowi współdziałania. W trakcie ćwiczeń piloci doskonalą swoje umiejętności w powietrzu, wykonując szereg wspólnych misji lotniczych – wyjaśnił kpt. Jasianek.

Rzecznik podkreślił, że NATO Tiger Meet odbywa się w Polsce w szczególnym momencie – w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, oraz u progu świętowania 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Wyjaśnił, że impreza odbywa się według wytycznych NATO Tiger Association, więc kolejne, organizowane w poszczególnych krajach spotkania mają dość zbliżony program.

"VIP day"

Podczas ćwiczeń zaplanowany jest m.in. tzw. VIP Day, w trakcie którego do Poznania przybyć mają przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Poza dniem dla mediów przewidziany jest też specjalny dzień dla tzw. spotterów; starty i lądowania statków powietrznych śledzić będzie wówczas z aparatami fotograficznymi ok. 3 tys. osób z całego świata.

Z myślą o szerokiej publiczności zaplanowano udział części maszyn w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Poznań Air Show, które odbędą się 19 i 20 maja na poznańskim lotnisku Ławica.

Historia NATO Tiger Meet sięga 1961 roku, kiedy to 79 Dywizjon Myśliwski Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie zaprosił do odbycia wspólnych ćwiczeń jednostki z Wielkiej Brytanii i Francji. Każda z uczestniczących w ćwiczeniach formacji miała w swoim logo symbol tygrysa. W tym samym roku powołano Stowarzyszenie Tygrysich Eskadr (NATO Tiger Association)

PAP/dad

tags: NATO, Poznań
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt