Logo Polskiego Radia
Print

Rosja: łagry źródłem terrorystów?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.01.2018 16:00
  • W rosyjskich łagrach werbują terrorystów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
W rosyjskich łagrach prowadzony jest werbunek do organizacji terrorystycznych - donosi deputowany Dumy Państwowej
Terrorysta - zdjęcie ilustracyjneTerrorysta - zdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/The Digital Way

Informację taką przekazał deputowany Dumy Państwowej Adalbi Szchagoszew. Polityk rządzącej partii Jedna Rosja chce, aby w tej sprawie zorganizowano debatę z udziałem ministrów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Według danych, które przedstawił deputowany Adalbi Szchagoszew, wynika, że w rosyjskich łagrach odsiaduje kary pozbawienia wolności około 5 tysięcy osób skazanych za terroryzm. „Co najmniej tysiąc osób zajmuje się werbunkiem, także współwięźniów” - przekonuje polityk. Szchagoszew poinformował, że zapraszał na posiedzenie komisji ds. bezpieczeństwa i walki z korupcją ministrów kilku resortów, ale odpowiedź potwierdzającą uzyskał jedynie od ministra sprawiedliwości. Wcześniej szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow potwierdzał, że w szeregach organizacji terrorystycznych działa kilka tysięcy Rosjan, pochodzących z rejonu Kaukazu, a także obywatele państw dawnego ZSRR, głównie z Azji Środkowej.

W ostatnich dniach grudnia prezydent Władimir Putin podpisał poprawki zaostrzające kary za tak zwaną propagandę terroryzmu i wspieranie działalności terrorystycznej.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt