Logo Polskiego Radia
Print

Minister zdrowia: sytuacja jest pod kontrolą

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 03.01.2018 11:35
  • Min. Zdrowia: Sytuacja związana z wypowiadaniem przez lekarzy tzw. umówi opt-out jest pod kontrolą [posłuchaj]
Konstanty Radziwiłł zapewnił, że oczekiwania lekarzy i działania rządu są tożsame
mat. ilustracyjne Foto: pixabay / CC0

Szef resortu zdrowia powiedział, że w tej chwili nie ma powodu do paniki i obaw dotyczących zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia. Minister Radziwiłł zaznaczył jednak, że jeśli protest lekarzy będzie się rozwijać, to trzeba liczyć się z kłopotami organizacyjnymi.

Gość "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce mówił, że doniesienia niektórych mediów o "katastrofie w służbie zdrowia" są przesadzone. "Dwa dni temu pokazano w jednej ze stacji telewizyjnych zamkniętą przychodnie nocnej świątecznej pomocy lekarskiej. To była jedna poradnia w całej Polsce na 581 takich poradni, którą zamkniętą z powodu braku jednego lekarza. Co więcej, półtora kilometra stamtąd, mniej więcej dwadzieścia minut piechotą, są następne dwie poradnie nocnej świątecznej pomocy lekarskiej" - wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mówił również, że jego działania i oczekiwania przedstawicieli lekarzy dotyczące reformy służby zdrowia są właściwie tożsame. Podkreślił, że ustawa, która zwiększa środki na ochronę zdrowia, to bezprecedensowe rozwiązanie. Zapewniał, że rząd jest zdeterminowany do tego by, jeśli to będzie możliwe, nawet przyspieszać proces dofinansowania służby zdrowia.

Pod koniec listopada ubiegłego roku Sejm przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, stopniowo zwiększającą nakłady na ochronę zdrowia do 6 procent PKB w 2025 roku. W tym roku na zdrowie przeznaczone ma być nie mniej niż 4,67 procent PKB.

O godzinie 14.00 zbierze się sejmowa komisja zdrowia, która zajmie się "sprawą skali i skutków wypowiedzianych klauzul opt-out" przez lekarzy rezydentów.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt