Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina: zbliżenie z UE najważniejsze

IAR
Dariusz Adamski 31.12.2017 18:47
  • Ukraina - ruch bezwizowy do UE najważniejszym wydarzeniem w mijającym roku. Relacja Pawła Buszki (IAR)
Ukraińcy za najważniejsze wydarzenie w ich kraju uważają zniesienie wiz do Unii Europejskiej
Bild: IAR/Krystian Dobuszyński

Ruch bezwizowy, jako jedne z głównych osiągnięć wymieniają też ukraińskie władze. Inne osiągnięcia to wzmocnienie energetycznej niezależności od Rosji. Niestety nad Dnieprem nie udało się zwalczyć wciąż wszechobecnej korupcji.

Jak informują socjologowie, w przedświątecznym sondażu 43 procent Ukraińców wskazało na ruch bezwizowy do Unii jako istotne wydarzenie na Ukrainie w skali całego roku. Od 11 czerwca - czyli od daty wprowadzenia ruchu bezwizowego do Unii bez wizy wjechało niemal 400 tysięcy Ukraińców. Za najważniejsze wydarzenie uznał to również prezydent Petro Poroszenko, nazywając je zniesieniem posowieckiej żelaznej kurtyny.

Petro Poroszenko podkreślał też kilka dni temu , że w 2017 roku Ukrainie udało się, już drugi rok z rzędu zachować niezależność gazową od wrogiego sąsiada, czyli Rosji.

Niestety ukraińskim władzom trudniej idzie walka z wewnętrznym wrogiem - czyli korupcją. Wciąż brak jest obiecanych antykorupcyjnych sądów, działanie antykorupcyjnych instytucji jest torpedowane przez prokuraturę, a łapownictwo kwitnie zarówno wśród wysokich rangą urzędników, jak i zwykłych obywateli.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt