Logo Polskiego Radia
Print

Niemcy będą dokładniej sprawdzać wiek migrantów?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 30.12.2017 15:00
  • Niemcy: Dyskusja o lepszej kontroli wieku imigrantów - relacja Waldemara Maszewskiego (IAR)
Po zamordowaniu 15-letniej uczennicy przez młodego Afgańczyka w Niemczech rozgorzała dyskusja ws. bezpieczeństwa
Imigranci przekraczający serbsko-węgierską granicę - zdjęcie archiwalneImigranci przekraczający serbsko-węgierską granicę - zdjęcie archiwalneIAR/Krystian Dobuszyński

Po śmierci 15-letniej uczennicy, która zginęła pchnięta nożem przez swojego rówieśnika z Afganistanu, w Niemczech na nowo rozgorzała dyskusja o stanie bezpieczeństwa w kraju i koniecznych środkach zaradczych. Politycy ostrzegają przed potępianiem uchodźców.

W środę w miejscowości Kandel na terenie kraju związkowego Nadrenia-Palatynat 15-letni Afgańczyk zaatakował w drogerii nastolatkę. Napastnik zadał uczennicy, którą spotkał przypadkowo w sklepie, kilka ciosów kuchennym nożem. Ofiara ataku wkrótce potem zmarła w szpitalu. Chłopaka obezwładnili i oddali w ręce policji pracownicy drogerii i klienci.

Jak się okazało, młody Afgańczyk i Mia V. przez pewien czas chodzili ze sobą. Na początku grudnia dziewczyna zerwała z nim. Porzucony Abdul B. groził swojej byłej sympatii w internecie, telefonicznie i osobiście. Rodzice uczennicy zawiadomili policję, która przeprowadziła z 15-latkiem rozmowę ostrzegawczą.

Abdul D. przyjechał do Niemiec w kwietniu 2016 roku jako nieletni uchodźca bez opiekunów. W Niemczech pod opieką urzędów do spraw młodzieży (Jugendamtów) przebywa obecnie około 60 tys. młodych migrantów - w większości chłopców z Afganistanu i Syrii.

Władze podejrzewają, że uchodźcy zaniżają swój wiek, by uzyskać uprzywilejowany status nieletniego migranta. W przeszłości dokładniejsze badania medyczne wykazywały wielokrotnie, że rzeczywisty wiek badanych był znacznie wyższy niż dane podawane przez samych zainteresowanych.

Kontrola wieku

Po incydencie w Kandel szef MSW Bawarii Joachim Herrmann (CSU) opowiedział się za dokładną kontrolą wieku u wszystkich uchodźców. - Potrzebne są jednoznaczne przepisy dotyczące lekarskiej kontroli wszystkich migrantów, którzy nie wyglądają ewidentnie na dzieci - powiedział bawarski polityk.

Inny polityk bawarskiej CSU - Stephan Mayer wezwał do zaostrzenia przepisów dotyczących młodocianych przestępców. Powinni oni jego zdaniem przebywać w zakładach zamkniętych, a po osiągnięciu pełnoletności zostać deportowani do krajów pochodzenia. Jak dodał, kontrola wieku uchodźców powinna być - jak w wielu krajach UE - obowiązkowa.

Przewodniczący Alternatywy dla Niemiec Alexander Gauland powiedział gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że zabójstwo w Kandel jest dowodem na utratę przez władze kontroli nad sytuacją. - Katastrofalne połączenie otwartych granic i fiaska działań władz jest zabójcze dla naszego społeczeństwa - zaznaczył szef antymigranckiego ugrupowania.

Burmistrz Kandel Volker Poss (SPD) powiedział, że stał się celem hejtu w internecie, w "zawstydzającym stylu". W e-mailach mowa jest o porażce władz, o konieczności deportacji i zmiany podejścia do uchodźców - wyjaśnił. Polityk SPD wezwał do spokoju i zaczekania na wyniki śledztwa.

IAR/PAP/dad

tags: imigranci, Niemcy
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt