Logo Polskiego Radia
Print

Ukraina: wymiana jeńców w Donbasie

IAR
Dariusz Adamski 28.12.2017 11:45
  • Doszło do wymiany jeńców z Donbasu. Relacja Pawła Buszki (IAR)
W Donbasie doszło do wymiany jeńców między wspieranymi przez Rosję separatystami i stroną rządową
Ukraiński żołnierz wita się ze swoją rodziną po wymianie jeńcówUkraiński żołnierz wita się ze swoją rodziną po wymianie jeńcówPAP/EPA/STEPAN FRANKO

Bojówkarze uwolnili 74 obywateli Ukrainy, których bezprawnie przetrzymywali w swoich więzieniach. W zamian Kijów uwolnił ponad 200 separatystów.

Uwolnieni z więzień przez bojówkarzy to zarówno ukraińscy wojskowi, jak i cywile. Niektórzy z nich byli w niewoli od ponad 3 lat. Wśród uwolnionych jest m.in. jeden z legendarnych obrońców donieckiego lotniska Ołeksandr Morozow, ale też więziony przez bojówkarzy ukraiński naukowiec Ihor Kozłowski.

Na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę spotkał się z nimi prezydent Petro Poroszenko.

Podziękował im za wytrwałość. Obecnie 74 uwolnionych Ukraińców pojedzie przez Charków do Kijowa.

Ukraina w zamian za swoich obywateli miała uwolnić 306 separatystów. Jednak okazało się, że 40 osób już wcześniej zostało wypuszczonych z więzień, po odbyciu kar, a 29 byłych bojówkarzy odmówiło powrotu do tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych

Wiktor Medwedczuk, szef administracji byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, uznawany za "głos" prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainie i wiernego lobbystę interesów Kremla, poinformował z kolei, że Kijów przekazał tzw. Ługańskiej Republice Ludowej i tzw. Donieckiej Republice Ludowej 237 jeńców. - Z 306 osób (które miała przekazać) Ukraina przekazuje 237. Pozostali odmówili lub byli uwolnieni - powiedział.

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt