Logo Polskiego Radia
Print

MON podpisało umowy na nowe okręty dla marynarki

IAR
Dariusz Adamski 27.12.2017 15:50
  • Wiceminister obrony Bartosz Kownacki podkreślił, że kontrakty te są ważnym elementem na drodze do odbudowy polskiego potencjału stoczniowego (IAR)
MON podpisało umowy na budowę dwóch niszczycieli min i jednego okrętu ratowniczego. Ich łączny koszt to ponad 2 mld zł
 Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki (L) oraz, od lewej, siedzą: wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding Bartłomiej Pomierski, prezes Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko, płk. Dariusz Pluta, prezes zarządu OBR CTM S.A. Andrzej Kilian, wiceprezes zarządu OBR CTM S.A. Joanna Sztiller oraz członek zarządu MS TFI zarządzającego funduszem MARS Ko Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki (L) oraz, od lewej, siedzą: wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding Bartłomiej Pomierski, prezes Remontowa Shipbuilding Piotr Dowżenko, płk. Dariusz Pluta, prezes zarządu OBR CTM S.A. Andrzej Kilian, wiceprezes zarządu OBR CTM S.A. Joanna Sztiller oraz członek zarządu MS TFI zarządzającego funduszem MARS KoPAP/Tomasz Gzell

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowy na budowę dwóch niszczycieli min i jednego okrętu ratowniczego. Ich łączna wartość to blisko dwa miliardy złotych.

Wiceminister obrony Bartosz Kownacki podkreślił, że kontrakty te są ważnym elementem na drodze do odbudowy polskiego potencjału stoczniowego. Poinformował, że realizacją zamówień zajmą się konsorcja zarówno prywatne - Remontowa Shipbuilding - jak i państwowe, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Nowoczesny niszczyciel min jest przeznaczony do prowadzenia działań bojowych na Bałtyku i Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych - we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO.

Okręt ratowniczy przeznaczony jest do zabezpieczenia ratowniczej działalności szkoleniowej i operacyjnej sił własnych oraz sprzymierzonych, w tym udzielania pomocy załodze uszkodzonego okrętu podwodnego oraz prowadzenia podwodnych prac awaryjno-ratowniczych.

Pod koniec listopada podniesiono polską banderę na ORP "Kormoran" - nowym okręcie do walki minowej. Ma on uczestniczyć w działaniach bojowych na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO. "Kormoran" w połowie listopada, po badaniach kwalifikacyjnych, został przekazany 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Dwa kolejne niszczyciele min wejdą na wyposażenie Marynarki Wojennej w latach 2020-2021. Okręt ratowniczy ma zostać dostarczony przez wykonawcę w 2022 roku.

Przy okazji podpisania dwóch umów skierowanych do Marynarki Wojennej wiceminister Bartosz Kownacki poinformował, że tegoroczny budżet MON - podobnie jak w roku 2016 - został w stu procentach zrealizowany. Wiceminister podkreślił, że takiej sytuacji w ciągu wielu ostatnich lat nie było. "Życzyłbym każdemu, aby tak wykonywał budżet ministerstwa obrony jak zrobiło to obecne kierownictwo" - powiedział Bartosz Kownacki.

Wiceszef MON poruszył także kwestię umowy na okręty podwodne, w ramach programu o kryptonimie "Orka". Bartosz Kownacki poinformował, że trwają ostatnie uzgodnienia, zanim zostanie wyłoniony przyszły dostawca. Ogłoszenie tego, która z ofert spełnia wymagania Polski, może nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Obecnie rozmowy są prowadzone z trzema podmiotami: ThyssenKrupp Marine Systems z Niemiec, francuską Naval Group i szwedzkim Saabem.

W ramach programu "Orka" resort obrony chce kupić co najmniej trzy okręty podwodne wyposażone w rakiety manewrujące. Nowe okręty podwodne mają wejść na wyposażenie marynarki wojennej w latach 2024-2026.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt