Logo Polskiego Radia
Print

Rosja instaluje oddziały na stałe w bazach w Syrii

thenews.pl
Dariusz Adamski 26.12.2017 19:40
Rosja zaczęła ustanawiać stalą obecność w swych bazach w porcie Tartus i w bazie lotniczej w Hmejmin w Syrii
Manewrujący myśliwiec  - zdjęcie ilustracyjneManewrujący myśliwiec - zdjęcie ilustracyjneRedaction_Web/Pixabay/CC0 License

O stałej obecnośći rosyjskich wojsk w Syrii poinformował we wtorek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję RIA.

- W zeszłym tygodniu naczelny dowódca sił zbrojnych (prezydent Władimir Putin) zatwierdził strukturę i bazy w Tartusie i Hmejmim. Zaczęliśmy tam tworzyć stałą obecność - oświadczył Szojgu.

Na mocy umowy, podpisanej 18 stycznia, zostanie rozwinięta baza morska Tartus, jedyny rosyjski punkt w rejonie Morza Śródziemnego, i zapewni rosyjskim okrętom dostęp do syryjskich wód i portów - powiedział agencji RIA szef Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, gen. Wiktor Bondariew.

W czwartek niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, ratyfikowała umowę z Syrią o rozszerzeniu rosyjskiej wojskowej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Umowa zawarta została na 49 lat z możliwością dalszego przedłużania. Na mocy tego porozumienia Rosja będzie mogła utrzymywać w bazie do 11 okrętów jednocześnie, a infrastrukturę użytkować będzie bezpłatnie. Wśród 11 okrętów będą mogły znajdować się jednostki z napędem nuklearnym; baza wyłączona będzie spod jurysdykcji syryjskiej.

Rosja od jesieni 2015 roku prowadziła w Syrii operację wojskową wspierając w tamtejszym konflikcie wewnętrznym prezydenta Baszara al-Assada.

"48 tysięcy żołnierzy zdobyło doświadczenie bojowe"

11 grudnia prezydent Putin nakazał wycofanie z Syrii głównej części sił rosyjskich i sprzętu. Umowa dotycząca rozszerzenia bazy w Tartusie ma być interpretowana tym kontekście jako porozumienie na wypadek zaostrzenia konfliktu.

W piątek minister Szojgu poinformował Putina, że polecenie wycofania z Syrii kontyngentu zostało zrealizowane. Zapowiedział, że w Syrii pozostaną trzy bataliony policji wojskowej oraz, że Rosja zachowuje też dwie bazy - lotniczą w Hmejmim i morską w Tartusie.

Na piątkowym posiedzeniu kolegium ministerstwa obrony Rosji Szojgu poinformował, że ponad 48 tys. żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych zdobyło "bezcenne doświadczenie bojowe" w Syrii. W ciągu dwóch lat operacji wojskowej w Syrii rosyjskie lotnictwo wykonało 34 tys. lotów bojowych; w trakcie operacji zabitych zostało ponad 60 tys. bojowników w Syrii, w tym - 2,8 tys. tych, którzy pochodzili z Federacji Rosyjskiej - sprecyzował szef resortu obrony.

PAP/dad

tags: Rosja, Syria
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt