Logo Polskiego Radia
Print

Rzeszów: podpisano umowy w ramach projektu PBU

IAR / PAP
Dariusz Adamski 21.12.2017 16:17
W Rzeszowie podpisane zostały 3 pierwsze umowy na dofinansowanie projektów z unijnego programu Polska-Białoruś-Ukraina
Karpaty - zdjęcie ilustracyjneKarpaty - zdjęcie ilustracyjnePixabay/quimono/CC0 License

Projekty zakładają m.in. budowę kanalizacji sanitarnej i organizację imprez proekologicznych.

Obecny na uroczystości wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że do tej pory w ramach programu PBU wybranych zostało 48 projektów konkursowych oraz 10 projektów pozakonkursowych. - Trzeba podkreślić, że program jest realizowany w wysokim tempie. Zakontraktowaliśmy już 83 proc. dostępnej alokacji, czyli jest to ponad 141 mln euro - zaznaczył.

Projekty podniosą walory turystyczne regionu

Zdaniem Hamryszczaka projekty, które w czwartek otrzymały dofinasowanie podniosą walory turystyczne Karpat po polskiej i ukraińskiej stronie. - Zwiększają również atrakcyjność południa województwa podkarpackiego. Przyczyniają się do wzrostu poziomu edukacji i ochronią nasze dziedzictwo kulturowe - mówił wiceminister.

W czwartek umowę na dofinansowanie podpisało trzech beneficjentów. Wśród nich jest projekt „Natura bez granic - zachowanie wspólnego dziedzictwa naturalnego w gminach Dobromil (Ukraina) i Zagórz (Polska)”. W jego ramach zaplanowano budowę oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w Dobromilu oraz prawie 30 km kanalizacji w gminie Zagórz.

Z kolei projekt realizowany wspólnie przez gminę Solina i ukraińskie miasto Schidnica zakłada m.in. ochronę wód Jeziora Solińskiego i wód leczniczych ukraińskiego kurortu. Powstaną m.in. dwie oczyszczalnie ścieków w Schodnicy oraz system kanalizacji w trzech miejscowościach na terenie gminy Solina. Beneficjenci planują także organizację imprez proekologicznych.

Trzeci projekt, który otrzyma dofinansowanie zakłada m.in. uruchomienie centrów pracy z młodzieżą w Miejscu Piastowym oraz w miejscowości Skolem na Ukrainie. W obiektach będą miejsca noclegowe, odbywać się w nich będą również warsztaty teatralne i fotograficzne. Projekt ma również umożliwić wymianę młodzieży z obu krajów. Realizowany jest Dom Macierzysty Zgromadzenia św. Michała Archanioła oraz parafię rzymskokatolicką w Skolem na Ukrainie.

Budżet Programu Polska-Białoruś-Ukraina to ponad 183 mln euro. Ze współpracy mogą skorzystać mieszkańcy 4 polskich województw (podlaskie, lubelskie, podkarpackie, wschodnia część mazowieckiego) oraz 4 białoruskich i 6 ukraińskich obwodów.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt