Logo Polskiego Radia
Print

Obietnice szefowej brytyjskiego MSW ws. Brexitu

IAR / PAP
Dariusz Adamski 19.12.2017 16:22
  • Szefowa brytyjskiego MSW pisze do polskich imigrantów na Wyspach. Relacja Adama Dąbrowskiego
Szefowa MSW obywateli UE, że rząd robi wszystko, aby ułatwić im pozostanie w kraju po Brexicie
Amber RuddAmber RuddPAP/EPA/Andy Rain

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd wystosowała we wtorek list otwarty do obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, wśród których jest milion Polaków, podkreślając, że rząd robi wszystko, aby ułatwić im pozostanie w kraju po Brexicie.

Amber Rudd, która w czwartek będzie brała udział w polsko-brytyjskich konsultacjach rządowych w Warszawie, napisała, że jest "dumna z tego, iż wielu obywateli UE zbudowało swoje życie w Wielkiej Brytanii i wybrało ją na swój dom".

"Cenimy Wasz wkład w społeczeństwo"

"Cenimy sobie Wasz wkład (w społeczeństwo-PAP) i dlatego rząd postawił kwestię zabezpieczenia Waszych praw jako pierwszy priorytet negocjacji w sprawie Brexitu. Jestem zachwycona, że osiągnęliśmy w tej sprawie porozumienie z UE" - napisała.

"Wiem, że chwilami musieliście z niepokojem czekać na wypracowanie szczegółów porozumienia, ale chcieliśmy zrobić to jak najlepiej i zawsze mieliśmy na uwadze Wasze dobro" - zapewniła, wyliczając, że prawa obywateli UE i ich rodzin "pozostaną ogółem takie same, z zachowanym dostępem do służby zdrowia, zasiłków i emerytur".

Jak zaznaczyła, "obecni członkowie bliskiej rodziny mieszkający poza Wielką Brytanią zachowają prawo do dołączenia do Was w przyszłości", a wszystkie uprawnienia zostaną "zapisane w brytyjskim prawodawstwie, co oznacza, że możecie prowadzić swoje życie tak jak do tej pory, ze świadomością, że się nie zmienią".

"Nie będzie biurokratycznych utrudnień"

Rudd podkreśliła też, że zespół w resorcie spraw wewnętrznych "ciężko pracuje nad zbudowaniem cyfrowego systemu, którego będziecie używali, aby uzyskać nowy status", zapewniając, że system ten będzie "szybki i prosty w użyciu". "Nie będzie biurokratycznych utrudnień, a ci, którzy będą rozpatrywali aplikacje, będą działać na Waszą korzyść" - podkreśliła.

Minister dodała, że koszt aplikacji będzie "nie wyższy niż koszt paszportu dla Brytyjczyka" (72,50 funta od osoby), a osoby, które już mają dokument potwierdzający stały pobyt w Wielkiej Brytanii będą mogły go wymienić bezpłatnie. Jednocześnie zapowiedziała system wsparcia dla osób, które nie mają dostępu do komputera lub są w wyjątkowych sytuacjach, narażone na trudności związane z wypełnieniem formularza.

"Na razie nie musicie jeszcze nic robić"

"Na razie nie musicie jeszcze nic robić. Więcej szczegółów dotyczących statusu osoby osiedlonej pojawi się w nowym roku i spodziewamy się, że zaczniemy przyjmować aplikacje w drugiej połowie 2018 roku" - napisała szefowa MSW.

Jednocześnie zaapelowała o przekazanie informacji rodzinie i znajomym mieszkającym w Wielkiej Brytanii, a także zapisanie się na prowadzoną przez Home Office listę mailingową, z której będą rozsyłane dalsze informacje w przyszłości https://eucitizensrights.campaign.gov.uk/).

"Mam nadzieję, że osiągnięte przez nas porozumienie daje pewność Wam i Waszym rodzinom przed świętami Bożego Narodzenia. Obywatele Unii Europejskiej, tacy jak Wy, którzy wybrali Wielką Brytanię na swój dom, są naszą rodziną, naszymi współpracownikami - i chcemy, żebyście tu zostali" - zakończyła Rudd, składając życzenia "bardzo wesołych Świąt!".

Według najnowszych danych brytyjskiego urzędu statystycznego w Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków. Stanowią oni największą grupę narodowościową wśród cudzoziemców w tym kraju. W ciągu ostatnich miesięcy trzykrotnie przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych spotykali się z przedstawicielami polskiej społeczności, konsultując szczegóły nowego systemu.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt