Logo Polskiego Radia
Print

Uroczystości pogrzebowe ofiar komunizmu

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 15.12.2017 12:04
  • Początek uroczystości pogrzebowych trzech komandorów, ofiar komunizmu [posłuchaj]
W kościele w Helu wystawiono trumny trzech komandorów, straconych przez komunistów w grudniu 1952 roku
Grafika ilustracyjna, żródło: IPN

Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz zostali skazani na podstawie sfingowanych zarzutów - oskarżono ich o spisek w armii. W 2013 roku ich szczątki na powązkowskiej Łączce odnalazł zespół IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka.

W 1939 roku Stanisław Mieszkowski, Zbigniew Przybyszewski i Jerzy Staniewicz bronili polskiego Wybrzeża przed niemiecką agresją. Po kapitulacji Helu trafili do obozów jenieckich. Po wojnie wrócili do służby w Marynarce Wojennej. Na początku lat 50. komunistyczne władze fałszywie oskarżyły ich o szpiegostwo.

Po wielomiesięcznych torturach, sfingowanym procesie i wyrokach śmierci zostali straceni w grudniu 1952 roku.

Witold Mieszkowski, syn Stanisława Mieszkowskiego pośmiertnie awansowanego na stopień kontradmirała, zwracał uwagę, że pogrzeb komandorów odbędzie się dokładnie 65 lat po tym, jak komunistyczne służby wykonały na oficerach wyroki śmierci w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.

W dzisiejszych uroczystościach w Helu bierze udział szef MON Antoni Macierewicz. Po południu trumny ze szczątkami komandorów drogą morską trafią do Gdyni. Jutro oficerowie spoczną w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu. W sobotnich uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt