Logo Polskiego Radia
Print

Będzie większa ochrona przed odbieraniem dzieci?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.12.2017 21:43
Część polskich europarlamentarzystów chce unijnych regulacji ws. uprawnień urzędów do odbierana rodzinom dzieci
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/5712495/CC0 License

Na początku przyszłego roku ma się w tej sprawie odbyć w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne.

Podczas konferencji w Parlamencie europoseł Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Zdzisław Krasnodębski przekonywał, że w krajach Unii rośnie liczba dzieci odebranych rodzicom między innymi w związku z ich złą sytuacją materialną. Jako przykład podał Niemcy - na częściowe lub całkowite odebranie rodzicom praw rodzicielskich tak zwany Jugendamt zdecydował się w 2016 roku ponad 80 tysięcy razy. Czterokrotnie częściej, niż w roku 2003.

- Uważamy, że rodzina dla dziecka jest jedynym odpowiednim miejscem. Nawet jeżeli to jest rodzina biedna, nawet jeśli jest to rodzina z pewnymi problemami. Jest to lepsze, niż wychowanie w domu dziecka - mówi Zdzisław Krasnodębski.

Unijne regulacje w tej sprawie poparł Arne Gericke, były niemiecki europoseł i były przewodniczący Niemieckiej Partii Rodziny. Jego zdaniem władza takich urzędów jak Jugendamt jest zbyt duża. "Problem pojawia się, gdy Jugendamt w działaniach nie liczy się z dobrem dziecka, tylko z kwestiami finansowymi. Gdy to ostatnie gra rolę, często działa się na szkodę dziecka i rodziców" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej.

Uczestnicy konferencji przekonywali, ze choć problem jest największy w krajach skandynawskich czy w Niemczech, to do nadużyć urzędów w kwestii odbierania praw rodzicielskich dochodzi też Czechach czy Polsce.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt