Logo Polskiego Radia
Print

Donald Tusk w ogniu krytyki części członków KE

IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.12.2017 12:30
  • KE broni komisarza, który skrytykował D.Tuska za migrację. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Przedstawiciele KE bronią komisarza ds. migracji, który skrytykował wczoraj szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska
Donald TuskDonald TuskIAR/Krystian Dobuszyński

Przedstawiciele Komisji Europejskiej bronią komisarza do spraw migracji, który skrytykował wczoraj szefa Rady Europejskiej. Chodzi o plan działań Donalda Tuska dotyczący rezygnacji z przymusowego podziału uchodźców.

Przewodniczący Rady w liście do unijnych stolic napisał, że obowiązkowy podział uchodźców między kraje był nieskuteczny i wywołał głębokie podziały we Wspólnocie. Już wczoraj Donalda Tuska w ostrych słowach skrytykował komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos. Powiedział, że plan szefa Rady jest niedopuszczalny i antyeuropejski.

Dziś rzecznik Komisji był pytany, czy to osobiste uwagi komisarza, czy zdanie całej Komisji. Margaritis Schinas odpowiedział, że Komisja ma jednoznaczne stanowisko. "​Komisja Europejska stanowczo sprzeciwia się stwierdzeniom, że relokacja jako nadzwyczajna odpowiedź na kryzys migracyjny okazała się nieskuteczna. My jako instytucja bronimy prawa i decyzji podjętych przez Radę. Oczekujemy też obrony decyzji podjętych przez inne instytucje" - powiedział Margaritis Schinas.

Rzecznik Komisji nawiązał do decyzji z jesieni 2015 roku, kiedy większość krajów zdecydowała o przyjęciu przez Unię 160 tysięcy uchodźców. Obecnie państwa naszego regionu uważają, że plan nie pomógł w rozwiązaniu kryzysu i nie chcą się zgodzić na kolejne decyzje dotyczące automatycznego podziału uchodźców. Deklarują, że są gotowe inaczej okazywać solidarność - pilnować zewnętrznych granic i wspierać finansowo uchodźców w obozach poza Unią.

Rzecznik Komisji mówił dziś, że kryzys migracyjny może być rozwiązany tylko poprzez połączenie różnych form solidarności. Komisja, która od lat naciska na obowiązkowy podział uchodźców uważa, że jest on właśnie jedną z takich form.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt