Logo Polskiego Radia
Print

Donald Trump chce wielkiej Ameryki w kosmosie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 12.12.2017 11:25
  • Amerykanie myślą o powrocie na Księżyc. Relacja Marka Wałkuskiego [posłuchaj]
W rocznicę misji Apollo 17 Donald Trump podpisał dyrektywę w sprawie powrotu agencji kosmicznej NASA na Księżyc
Donald Trump w towarzystwie astronautów (m.in. Buzz Aldrin) podpisuje ustawę ws. misji na księżycDonald Trump w towarzystwie astronautów (m.in. Buzz Aldrin) podpisuje ustawę ws. misji na księżycPAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Donald Trump podpisał dyrektywę podczas ceremonii z udziałem kongresmanów oraz dwóch byłych astronautów Harrisona "Jacka" Schmitta i Buzza Aldrina. Prezydent USA oświadczył, że amerykański program kosmiczny będzie ukierunkowany na poznawanie i odkrycia. - To ważny krok na drodze do powrotu amerykańskich astronautów na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku. Tym razem nie tylko staniemy na Księżycu i wbijemy tam flagę ale stworzymy podstawy do misji na Marsa - podkreślał.

Wedłud Donalda Trumpa program podboju kosmosu ma być jednym z motorów napędzających gospodarkę i doprowadzić do utworzenia nowych miejsc pracy. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że Biały Dom nie podał szczegółów planu i że prezydent nie zwiększył budżetu NASA.

Nie jest też jasne kto będzie realizować dyrektywę Donalda Trumpa. Kandydatura nominowanego przez prezydenta na szefa NASA kongresmana z Oklahomy Jima Bridenstine’a spotkała się z oporem polityków obu partii. Republikański senator Marco Rubio i demokrata Bill Nelson zarzucili mu upartyjnienie i brak doświadczenia z dziedziny nauki i technologii.

IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt