Logo Polskiego Radia
Print

Senat chce walczyć z marnowaniem żywności

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.12.2017 14:42
  • Senat chce zmniejszenia skali marnowania żywności [posłuchaj]
W tym celu senatorowie pracują nad projektem ustawy nakazującym przekazywanie jej nadwyżek potrzebującym
Foto: PR24

Propozycje regulacji mają być ponownie omawiane na posiedzeniu łączonych komisji senackich.

Projekt nakazuje sklepom przekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom pożytku publicznego. Dotyczy to dyskontów o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych. W razie złamania tego przepisu, sieci będą musiały zapłacić karę - 10 groszy za każdy kilogram marnowanej żywności - informuje senator PiS Antoni Szymański: "Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, który proponuje taką legislację. Senatorowie z trzech komisji są przekonani, że warto pochylić się nad tą kwestią. Skala marnowania żywności jest niepokojąca. My chcemy też zadbać o to, by przyjmujący te artykuły mieli świadomość, iż jest to dobra żywność" - podkreśla.

Marnowanie żywności to problem, nad którym trzeba pracować i w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej - dodaje Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności. Wskazuje, że część dyskontów współpracuje już z organizacjami pożytku publicznego. Taką współpracę - jego zdaniem - warto jednak poprzeć prawem: "Gdybyśmy to zjawisko zlikwidowali i gospodarowali żywnością prawidłowo, starczyłoby jej na wykarmienie każdego obywatela. Nawet osoby, które dziś odżywiają się skromnie, nie mogłyby mówić o niedożywieniu" - wskazuje.

Według danych Eurostatu w Polsce marnuje się blisko 9 milionów ton żywności rocznie. W gospodarstwach domowych - 2 miliony. Najczęściej: pieczywo, owoce i wędliny.

Komisje mają zająć się problemem marnowania żywności po zaopiniowaniu w tym tygodniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt